Küresel servet rekor kırdı

Dünya genelinde bireysel servet bu yıl 241 trilyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Küresel servet rekor kırdı

İsviçreli Credit Suisse bankasının yayınladığı rapora göre artan emlak fiyatları ve borsalarda yaşanan yükselme nedeniyle yetişkin başına düşen mal varlığı rekor kırdı.

Bölgesel bazda Kuzey Amerika’daki servet ortalaması 2005’ten bu yana ilk defa Asya-Pasifik bölgesi ve Avrupa’yı geride bıraktı.

Ülkelere göre sıralama ise oldukça farklı. Listenin ilk sırasında yetişkin başına 380 bin euroluk servet ortalamasıyla İsviçre bulunuyor. Onu 298 bin euro ile Avustralya takip ederken üçüncü sırada zengin petrol rezervleri ile son yıllarda hızla yukarı tırmanan Norveç yer aldı.

2013 yılı ortası itibriyle Amerika Birleşik Devletleri’nde milyonerlerin sayısı bir yıl içerisinde yaklaşık 2 milyon kişi artarken bu sayı Japonya’da Yen’in değer kaybetmesi nedeniyle 1,2 milyon kişi azaldı.

Rapora göre küresel servet önümüzdeki beş yılda yüzde 40 artarak 334 trilyon dolara ulaşacak

Fakat dünya ortalaması 51 bin doların üzerinde olsa da çalışmada ortaya çıkan bazı istatistikler de dikkat çekiyor. Örneğin tüm dünyadaki varlıkların yüzde 46’sı en tepedeki yüzde birlik kesime ait. En tepedeki yüzde onluk kısım ise toplam servetin yüzde 86’sına sahip. Öte yandan dünya genelinde yetişkinlerin üçte ikisinin servet ortalaması 10 bin doların altında kalırken toplam servetin sadece yüzde üçünü paylaşıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir