Küresel maliyecilerin Ortak uyarısı: Kırılganlık

Dünyanın önde gelen maliye bakanları küresel ekonomide güçlenme sinyallerine işaret ederken kırılganlığın hala yüksek olduğu uyarısını yapıyorlar.

ortak uyari kirilganlikDünyanın önde gelen maliye bakanları kürsel ekonominin güçlendiği noktasında ortak görüş belirtirken, ekonomilerin hala risklere açık olduğunu kırılganlığın yüksek olduğunu dile getirdiler.

Özellikle Ukrayna’da patlak veren jeopolitik geriliminde etkisi ile ticaret dengesi üzerine gerilim artıyor. ABD, İngiltere ve Japonya gibi zengin ülkelerde iyileşmeye destek veren sinyaller güçlenirken gelişen piyasalarda yaşanan yavaşlama rollerin değiştiğini gösteriyor.

Piyasaların bu yeni dengeyi sindirebilmesi için zamana ihtiyacı varken bu süreçte kırılganlığın yüksek olduğu uyarısı dikkat çekiliyor.  Pek çok ülke hala acı veren yüksek işsizlik ile karşıyken büyüme tarafında da beklentilerin karşılanmadığı görülüyor.

IMF ve kız kardeşi dünya Bankası toplantılarına katılan G20 ülkesi maliye bakanları daha dinamik bir yapının oluşturulması gerektiği yönünde görüş birliğine varırken, dünyanın yeni bir faza girdiğine düşünüyorlar.

2008-2010 yılları arasında yaşanan ekonomik felaket sonrasından güçlenme sürecine giren dünya da hala dengenin oluşmadığı belirtilirken, IMF verilerine göre bu yıl için dünya ekonomisinde yüzde 3.6 2015’te ise yüzde 3.9’luk büyüme beklentisi dile getiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir