''Küresel fonlar varlık fiyatlarını şişiriyor''

Lombard Street Research Yönetim Kurulu Başkanı Dumas, küresel nakit akışının varlık fiyatlarını şişirdiği uyarısında bulundu.

''kuresel fonlar varlik fiyatlarini sisiriyor''Lombard Street Research Yönetim Kurulu Başkanı Charles Dumas, küresel ekonomik şartların, dünya genelinde yatırım fonlarını ABD'deki finansal piyasalara göndermesinin balon yaratabileceğini belirtti.

Dumas, Financial Times'da yer alan yazısında, ABD'nin gerçek varlıklarının ABD'de tek oyun hâline geldiğini savundu.

Yatırımcıların güven arayışında olduğunu bildiren Dumas, dünyada yakında ABD'de 1990'ların sonunda görülen ve teknoloji balonunu şişiren hisse senedi piyasası yükselişindeki türde bir nakit akışı görüleceğini belirtti.

Yakında dünyanın, 1990 yılı sonlarında olduğu gibi teknoloji balonuna neden olan benzer nakit akışına maruz kalabileceğini kaudederek çoğu gelişmekte olan ülke para birimlerinin aşırı değerli olduğunu ve Euro Bölgesi'ndeki durağana yakın toparlanmanın devam edebileceğini dile getirdi.

Japonya ekonomisinin büyük ölçüde kur devalüasyonuna dayandığına dikkat çeken Dumas, Japon yatırımcıların asgari faiz oranları ile karşılaştığını ve enflasyonu canlandırmayı tartıştığını, Japon yatırımcıların yurtdışına yönelmek için çok nedeni olduğunu bildirdi.

Aynı durumun diğer küresel yatırımcılar için de geçerli olduğunu savunan Dumas, konut ve hisse senedi piyasalarında fiyatların yükselmesinin yakında FED'i büyümeyi canlandırma ve balonları kontrol etme seçenekleri arasında bırakacağını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Dr. Kıyamet lakaplı yatırım gurusu Marc Faber, parasal genişleme programlarının büyük spekülatif bir balon oluşturduğuna dikkat çekerek varlık fiyatlarına yükselişe neden olan aşırı likiditenin bitcoin fiyatlarını etkilediğini ifade etti.

Faber, aşırı likiditenin bitcoinlere gittiğini kaydederek paranın farklı zamanlarda tablo, arazi, mücevher gibi alanlara gittiğini söyledi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir