Küresel büyüme beklentisi yüzde 3

Pimco CEO'su Muhammed El-Erian küresel ekonomi için 2014'te büyümenin yüzde 3.25 seviyesinde olacağını öngördü.

Küresel büyüme beklentisi yüzde 3

Pimco’nun CEO’su Muhammed El-Erian küresel büyüme 2014 için tahminlerini açıkladı. El-Erian’a göre yeni yılda ekonomi yüzde 2.75 ile yüzde 3.25 arasında büyüme kat edecek.

El-Erian Newport Beach’te Bloomberg’e yaptığı açıklamada önemli olan sorunun 12 ay sonra durumun ne  olacağı olduğunu belirtti. Ekonomide şuan deneysel ve daha önce denenmemiş politikaların uygulandığını söyleyen El-Erian bu belirsizlik nedeniyle 12 ay sonrasının daha önemli olduğunu dile getirdi.

Özellikle 20 Kasım’da açıklanan 29-30 Ekim FOMC tutanaklarında önümüzdeki aylarda azaltımın yapılabileceği ibaresi, piyasalarda belirsizliğin daha da artmasına neden oluyor. Eylül ayında FED’in azaltıma gitmeyerek beklentileri boşa çıkartılması sonrasında Mart’a kadar olan sürede her an bir karar alınabileceği beklentisi arttı.

ABD ve Japonya merkez bankalarının teşvik programlarının etkisi ile piyasa üzeri performans sağlarken, El-Erian FED azaltıma geçmesi ile gelecek 6-12 aylık dönemde hareketlerin önemli olacağını dile getirdi. El-Erian FED’in faizleri sıfır seviyelerinde tutmak ve rehberlik açısından agresif politikasının devam ettireceğini dile getirdi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir