Krizle gidenler belini doğrultuyor

ABD ekonomisinde görülen toparlanmayla kriz döneminde istihdam piyasasından çekilenler geri dönüyor.

krizle gidenler geri donuyorKonut piyasasında yaşanan patlama sonrası meydana gelen 2008 krizinde işten çıkarılanlar yeniden istihdam piyasasına dönmeye başladı.

Reuters'ın haberine göre, kriz döneminde iflas noktasına gelen Dave Klein'in Kaliforniya'da bulunan inşaat şirketi, çalışan sayısını 40'dan 4'e düşürmek durumunda kalmıştı.

Çalışanlardan kimi El Salvador'a giderken, kimi ise Meksika'ya gitmişti.  Fakat son iki ayda Klein, kiralama yoluyla pek çoğunun dönüşünü sağladığını belirtti.  Klein, ''Artık dışarıda daha fazla para ve inşa edilen daha fazla apartman var. İşler daha iyiye gidiyor.

Ayrılanlardan bazıları restaurantlarda çalışmaya başlamıştı fakat şimdi geri dönüyorlar'' diye konuştu. Dallas'ta bir inşaat şirketinin sahibi olan Jeff Dworkin ise, kriz sonrasında pek çok marangoz ile doğramacının ülkeyi terkederek Körfez ülkelerine gittiğini belirtti. Yeni işgücü arayışında olduklarını kaydeden Dworkin, pek çoğunun tecrübesinin olmadığından yakınarak tecrübeli işgücüne ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

İSTİHDAM PİYASASI TOPARLANIYOR

Cuma günü açıklanan istihdam verisi, istihdam piyasında toparlanma görüldüğünü ortaya koydu.ABD'de işsizlik oranı Nisan ayında Eylül 2008'den bu yana görülen en düşük seviyeye indi. İşsizlik oranı yüzde 6,7'den 6,3'e gerilerken tarım dışı istihdam 288 bin artış gösterdi. Bu, son 2 yılda görülen en hızlı istihdam artışı oldu.  Mart ayı istihdam artışı 192 binden 203 bine, Şubat ayı istihdam artışı 197 bindan 222 bine revize edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 5 = 2