Kriz dönemi kredileri geri geliyor

Ekonomik krizi şiddetlendirdiği gerekçesiyle suçlanan Sentetik CDO'lar Citigroup ile geri dönüyor.

kriz donemi kredileri geri geliyorGeçtiğimiz ay Citigroup alışılmadık bir iş ilanı verdi. Banka vermiş olduğu ilanda, finansal güvenlik bakımından gizliliğin sağlanmasını sağlayabilecek rakamlarlarla arası çok iyi olan bir analist aradığını belirtti: sentetik teminatlı borç yükümlülüğü (CDO).

Dört hafta sonra, pozisyon için alım yapıldı. Bu, yüksek getiri sağlayan yüksek riskli ürünlere sahip yatırımcıların şikayet etmesine neden oluyor, çünkü bunun yapılması Citi, JPMorgan Chase ve Morgan Stanley'i içeren büyük bankaların finans piyasaları içinde tekrardan daha gizli bölümlere dönmesine işaret ediyor.

Sentetik CDO'lar ekonomik krizi şiddetlendirdiği gerekçesiyle suçlanan yapısallaştırılmış kredi ürünleridir. Wall Street kredi balonunun tavan yaptığı zaman bu varlıklardan milyarlarca dolar tutarında üretim yapmıştı.
 
AllianceBernstein'de global kredi başkanı olan Ashish Shah ''Yatırımcıların, kaldıraç kullanırlarken bunun beklemedikleri sonuçlar doğurabileceğini, kayıplar yaratabileceğini öğrenmeleri gerekiyor. Yatırımcılar, daha az likit varlıklar için kaldıraç uygulayacakları zaman konservatif olmak zorundalar'' diyor.
 
Bankacılar, şu anda CDO görünümü için ise umutlular; çünkü Fed azaltımından sonra ortalık yatışınca, yatırımcıların yatırım kategorilerinin daha tatminkar ve sakin olacağını düşünüyorlar. Daha yüksek faiz oranları ile daha risksiz varlılar alınacak.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *