Kritik uyarı: Riskler devam ediyor

kritik uyari: riskler devam ediyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünya ekonomisi toparlanma sürecine girmesine karşın aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirtti.

IMF'nin yılda iki defa yayınlanan Dünya Ekonomik Görünümü (World Economic Outlook - WEO) raporunun Nisan 2014 sayısı Washington'da yapılan basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

Dünya ekonomisindeki toparlanmanın daha çok gelişmiş ülkelerde gözlemlenen talep artışı üzerinden gerçekleştiği vurgulanan raporda, büyümenin 2014 -2015 döneminde de devam edeceği dile getirildi. Raporda, gelişmiş ülkelerdeki enflasyonun beklentilerin altında kalmasının potansiyel altı gelişmeye işaret ettiği vurgulandı.

Büyümenin yeniden başlamasına karşın küresel ekonomide aşağı yönlü risklerin geçen yıla göre azalmakla beraber devam ettiğinin altı çizilen raporda, gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin toplam riskinin artışı, beklenenden düşük enflasyon ortamı ve jeopolitik sorunların "su üstüne çıkışı" başlıca risk unsurları olarak sayıldı.

Türkiye, Brezilya, Güney Afrika ve Rusya gibi büyük gelişmekte olan ülkelerde gerek politik zayıflıklar gerekse sıkılaşan iç ve dış finansman olanakları veya yatırım ve tedarik kısıtları yüzünden büyüme hızlarında düşüş beklendiği kaydedilen raporda, 2015 yılında özellikle gelişmekte olan Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de Gayrı Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYH) mütevazi ölçülerde yeniden artacağı bilgisine yer verildi.

Avrupa'nın gelişmekte olan piyasa ülkelerinde 2013 yılında gerçekleşen büyümenin büyük ölçüde artan dış talep sayesinde olduğuna dikkat çekilen raporda, Türkiye ve Baltık ülkelerinin GSYH artışının ise iç talep kaynaklı olduğu belirtildi. Büyümeye bağlı olarak işgücü piyasalarında hafif bir canlanma gözlemlendiği ifade edilen raporda, geçen yılın ikinci yarısında bu gruptaki pek çok ülkenin karşılaştığı sermaye çıkışının Türkiye'de yaşanmadığı vurgulandı. Raporda, Türk ekonomisin makro ekonomik döngülerden bölgedeki diğer ülkelere göre daha fazla etkilendiği dile getirildi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir