Kripto paraların geleceği regülasyonlara bağlı

Kripto para piyasasının hacmi, sıklaşan regülasyon açıklamaları nedeniyle yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 60 daraldı. Geleceğe yönelik belirsizliğin beslediği spekülasyonlar kripto paraların değerinde sık sık sert dalgalanmalar yaşanmasına neden olurken, uzmanlar, regülasyonların kripto piyasasına şekil verecek en önemli faktörlerden biri olacağını vurguluyor.

kripto paralarin gelecegini regulasyonlar belirleyecekLise öğrencilerinden uluslararası şirketlere  kadar küçük-büyük milyonlarca yatırımcının radarında olan kripto para  birimlerinin geleceği, ülkelerin uygulayacağı regülasyonlarla şekillenecek.

Finans dünyasında son yılların en önemli gelişmelerinden biri olarak  kabul edilen kripto para birimlerine ilişkin soru işaretleri varlığını koruyor.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple gibi kripto para birimlerinin  geleceğin önemli ödeme araçları olacaklarına inananlar da var, tamamen kaybolup  gideceklerini düşünenler de...

Farklı görüşler ve belirsizliğin beslediği spekülasyonlar, kripto para  piyasalarında sık sık sert dalgalanmalar yaşanmasına neden oluyor. Sanal para  birimleri, özellikle farklı ülkelerden gelen regülasyon ve yasak kararlarının  etkisiyle değer kaybediyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, kripto para piyasasının  hacmi, yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 60 daraldı. En büyük hacimli kripto  para birimi olan Bitcoin, ocak ayı içinde 17 bin 200 dolara kadar yükseldikten  sonra yılın ilk çeyreğini 6 bin 900 dolardan kapattı.

Kripto para birimlerinin değerinde yaşanan büyük iniş çıkışlar  yatırımcıları tedirgin ederken, uzmanlar, regülasyonların kripto piyasasına şekil  verecek en önemli faktörlerden biri olacağını vurguluyor.

Devletlerin kripto para birimlerini nasıl denetleyecekleri  noktasındaki belirsizlik ise çözülmüş değil... ABD ve AB, kripto para birimlerini  şimdilik mevcut kanunlar çerçevesinde denetlemeye çalışırken, bazı Asya ülkeleri  yeni regülasyonları devreye sokuyor.

ASYA'DA REGÜLASYONLAR ARTIYOR 

Asya ülkeleri, son dönemde kripto paraların regülasyonu konusunda  diğer ülkelere göre daha hızlı adımlar attı.

Kısıtlayıcı regülasyonlar açısından Çin, sadece Asya kıtasında değil,  dünya genelinde başı çekerken, Güney Kore, Japonya ve diğer Asya ülkeleri kripto  paralara yönelik regülasyonlarını güçlendiriyor.

Geçen yıla kadar dünya kripto para ticaretinin merkezi olarak kabul  edilen Çin, gerçek ve tüzel kişilerin ülke dışına hiçbir kayıt olmadan sermaye  çıkardığı endişeleriyle harekete geçti.

Pekin hükümeti, geçen ağustosta sanal para birimlerinin halka ilk kez  arz edilmesini, eylülde ise yerel kuruluşların kripto paralarla ticaret yapmasını  yasakladı. Çin yönetimi, şu anda ise kripto paraların internet siteleri ve mobil  uygulamalar aracılığıyla ticaretini engellemeye çalışıyor.

Geçen yıl Bitcoin'i yasal bir ödeme metodu olarak kabul eden  Japonya'da ise kripto piyasalarında şubat ayında gerçekleşen siber hırsızlık  piyasalara damgasını vurdu.

Japonya'nın en büyük kripto para borsalarından Coincheck'in piyasa  değeri 534 milyon dolar olan kripto para birimine ait şifrelenmiş kodları şubat  ayında yapılan siber saldırıda çalınmıştı.

Tokyo hükümeti, bu gelişmenin ardından mart ayında Coincheck'e ceza  verirken, ülkede bazı kripto para işlemleri yürüten kurumların faaliyetlerini de  bir ay süreyle askıya aldı.

Güney Kore'de de hükümet yetkilileri, kripto paraların risklerine  karşı sık sık uyarılarda bulunurken, halka arzlar yasaklandı. Seul yönetimi,  ayrıca ülke dışında sanal para birimi ticareti yapan kuruluşlara erişimi  engelledi.

Dünya genelinde Bitcoin işlemlerinin yüzde 30'undan fazlası Japon yeni  ve yüzde 10'u Güney Kore wonuyla yapılıyor.

Hindistan hükümeti, şubat ayında yaptığı açıklamada, kripto paraların  yasal bir ödeme aracı olarak ülkede kabul edilemeyeceğini ve yasa dışı  aktiviteleri finanse etmek için sanal paraların kullanımını önleyici tedbirler  alacağını duyurdu.

Bitcoin ve yavrularıyla uğraşanlara vergi getirecekler

ABD, ASYA ÜLKELERİNİ TAKİP EDEBİLİR 

ABD yönetimi, kripto paraların terör örgütleri ve suç şebekeleri  tarafından kullanılması konusunda sık sık çıkışlar yapmasına karşın şu an  itibarıyla yeni bir adım atmış değil...

Bununla birlikte, ABD Hazine Bakanlığı'nın kripto paralara yönelik  regülasyonlar konusunda Çin, Japonya ve Güney Kore’yi örnek göstermesi, dünyanın  en büyük ekonomisinde benzer adımlar atılabileceğinin sinyali olarak  değerlendirilmişti.

ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Müsteşarı Sigal  Mandelker, adı geçen ülkelere yaptığı resmi ziyaret sonrasında, Asya ülkelerinin  uyguladığı regülasyonların tüm dünyada uygulanması gerektiğini söylemişti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise dijital para birimlerinin terör  örgütleri ve suç şebekeleri tarafından kullanmasını önlemek için regülasyonların  uluslararası çerçevede ele alınması gerektiğini vurgulamıştı.

G20’nin dijital para birimlerine yönelik denetimleri ele almasını  talep eden Mnuchin, "kripto para birimlerinin İsviçre banka hesaplarına  dönüşmemesinin" engellenmesi çağrısında bulunmuştu.

Amerikalı regülatörlerin yaptıkları uyarı ve çağrıların yanı sıra bazı  şirketlerin, halka arzları, alım-satım işlemlerini çeşitli gerekçelerle  durdurduğu da oldu.

Bununla birlikte, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, kripto para  birimlerinin vadeli işlemlere açılmasına izin veren ilk regülatör olarak  kayıtlara geçmişti. Sanal para birimi Bitcoin’in vadeli kontratları, dünyanın en  büyük borsa işletmecisi CME Group ve CBOE’de Aralık 2017 itibarıyla işlem görmeye  başladı.

Bitcoin ile ilgili tüm bilgiler! Hava mı Civa mı?

AB, HENÜZ REGÜLASYONU GÜNDEME ALMADI 

Dünyanın en önemli ekonomik topluluğu olan AB'nin henüz kripto  paralarla ilgili düzenlemeleri resmi gündemine alamaması da dikkati çekiyor. Bu  dönemde, İngiltere'nin birlikten ayrılması ile meşgul olan AB, küresel kripto  para ticaretinde Avrupa'nın küçük bir paya sahip olması nedeniyle bu konuda  G20'deki ortaklarıyla birlikte çalışacaklarını duyurmuştu.

Yatırımcıları kripto paraların riskleri konusunda açık biçimde ve  sıklıkla uyarmanın önemli olduğunu anımsatan AB yetkilileri, kripto varlıkların  kara para aklama ve yasa dışı eylemlerin finansmanında kullanılması halinde  gerekli adımları atmaya hazır olduklarını vurgulamıştı.

ALMANYA, KRİPTO PARA İLE YAPILAN ÖDEMELERDEN VERGİ ALMAYACAK 

Bazı AB ülkeleri, kripto paraların regülasyonu konusunda bağımsız  adımlar atmaya başladı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da kripto paralara ilişkin  düzenlemeler gündemde geniş yer alıyor. Son olarak, Almanya Federal Maliye  Bakanlığı, Bitcoin’in sadece ödeme aracı olarak kullanıldığı sürece vergiden muaf  olacağını açıkladı.

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise şimdiye  kadar kripto paralar konusunda farklı sinyaller verdi. ECB Başkanı Mario Draghi,  kripto paralara ilişkin düzenlemelerin bankanın sorumluluğu altında olmadığını  belirtirken, ECB Denetim Kurulu Başkanı Daniele Nouy, meseleyi düzenleyici bir  bakış açısıyla incelediklerini, gerekirse adım atmaya hazır olduklarını  söylemişti.

ABD Hazine Bakanı Bitcoin için uyardı

İNGİLTERE’DE KRİPTO PARALARA KREDİ KARTI YASAĞI GELDİ 

İngiltere Başbakanı Theresa May ise yakın zamanda artık kripto para  birimlerinin kullanım alanlarına daha ciddi yaklaşacağının sinyalini  vermişti. Ocak ayında İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi  Forumu’nda Bloomberg’e konuşan Theresa May, "Tam olarak kullanım şekillerine,  özellikle suçlular tarafından kullanılmalarına ilişkin harekete geçilmesi  gerekebilir." ifadesini kullanmıştı.

Söz konusu açıklamanın ardından 5 Şubat’ta ülkenin en büyük bankacılık  gruplarından Lloyds, kredi kartları yoluyla Bitcoin dahil olmak üzere tüm sanal  para birimlerinin alımını yasakladığını duyurdu. Bankadan yapılan açıklamada,  grubun iştiraki olan Lloyds Bank, Bank of Scotland, Halifax ve MBNA,  müşterilerinin sanal kripto para birimlerinin kredi kartı üzerinden satın alımına  izin verilmeyeceğini bildirdi.

Bitcoin paniği AB'yi de sardı!

KRİPTO PARALARIN DENETİMİNDE ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRILARI  ARTIYOR 

Birçok ülke, kripto paraların regülasyonu konusunda bağımsız adımlar  atarken, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi uluslararası  kuruluşlar, devletlerin kripto para birimlerine yönelik denetimlerinde birbiriyle  iş birliği yapmasının önemine işaret ediyor.

IMF Başkanı Christine Lagarde, geçen günlerde ele aldığı makalede,  "Denetim girişimlerinin gerçekten etkili olabilmeleri için yakın uluslararası iş  birliğine ihtiyaç var. Kripto varlıklar sınır tanımadığı için onlara yönelik  regülasyon sistemi de küresel olmalı." değerlendirmesini yapmıştı.

Lagarde, ayrıca, kripto paralarla yapılan işlemler için "dijital  defter (DLT)" teknolojisini kullanarak doğrulanmış müşteri bilgilerinin  kayıtlarını oluşturmanın regülasyonlar için iyi bir başlangıç olabileceğini  vurgulamıştı.

ABD başta olmak üzere birkaç ülkenin talebi sonucunda geçen ay  Arjantin'de yapılan G20 toplantısında ele alınan ana konulardan biri de kripto  paralara yönelik regülasyonlar oldu. G20 ülkeleri, faydaları ve riskleri bulunan  kripto paralar ve Blockchain teknolojisinin regülasyonlarla güvenilir hale  getirilmesi konusunda görüş birliğine vardı.

Üye ülkelerin merkez bankaları başkanları tarafından alınan kararlara  göre, Finansal Eylem Görev Gücü (FAFT) ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü  (OECD), kripto para birimlerine uygulanabilecek ilk regülasyon önerilerini,  temmuz ayında yapılacak toplantıda üyelere bildirecek.

"İYİ REGÜLASYONLAR KRİPTO PARALARIN DEĞERİNİ ARTIRACAK"

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Peterson  Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Uzmanı Martin Chorzempa, regülasyonların kripto  paraların geleceği için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Chorzempa, regülasyonların kısa vadede spekülasyona son derece açık  piyasa yapısı nedeniyle kripto para birimlerinin değerini aşağı çekmesine karşın  uzun vadede olumlu etkileri olacağını belirterek, "İyi regülasyonlar, muhtemelen  kripto para birimlerinin para aklama, vergi kaçırma ya da uyuşturucu ticareti  gibi yasa dışı faaliyetler için kullanılmasını önleyerek uzun vadede değerlerini  artıracak." dedi.

Birçok ülkenin farklı bakış açıları nedeniyle kripto para birimlerine  yönelik uluslararası bir standarda ulaşılmasının zor olacağına işaret eden  Chorzempa, buna karşın kripto para birimlerinin ortadan kaybolması gibi bir  olasılığın bulunmadığını vurguladı.

DİĞER CRIPTO PARA HABERLERİ için TIKLAYINIZ

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir