Kraliyet bebeği doğdu

İngiltere Prensi Williams ve eşi Cambridge Düşesi Kate Middleton, ilk çocuklarını kucakladı.

Kraliyet bebeği doğdu

Kate Middleton geleceğin kralını doğurdu. Cambridge Dükeü ve Düşesi'nin sağlıklı bir erkek bebeği oldu. Doğumun gerçekleştiği St. Mary Hastanesi'nin önünde toplanan halk bebek sevincini şölenlerle kutluyor. Doğum sancıları nedeniyle sabah saatlerinde St. Mary's Hastanesine yatırılan Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın bir erkek çocuğu doğurduğu bildirildi.Saraydan yapılan açıklamada, Cambridge Düşesi'nin 16.24'te sağlıklı bir şekilde bir erkek çocuğunu dünyaya getirdiği ifade edilirken, bebeğin yaklaşık 4 kilo olduğu ve Prens William'ın doğum sırasında eşinin yanında bulunduğu belirtildi. Bebeğin ve annesinin son derece sağlıklı oldukları ve geceyi hastanede geçirecekleri kaydedildi. Açıklamada ayrıca Kraliçe'nin, Edinburgh Dükü'nün, Galler Prensi'nin, Cornwall Düşesi'nin, Prens Harry'nin ve her iki tarafın ailelerinin doğumdan haberdar edildiği ve bundan memnuniyet duydukları bilgisine yer verildi.

Basın yaklaşık son iki haftayı hastanenin önünde bekleyerek geçirdi. Kraliyet bebeğinin cinsiyeti, ismi, hatta saç ve göz rengiyle ilgili ülke genelinde bahis oyunları oynandı.

Kate ile William, Londra'daki Westminster Katedrali'nde 29 Nisan 2011'de görkemli bir düğünle evlenmişti. Kraliyet tahtı varisliğiyle ilgili geçen yıl yapılan kanun değişikliğine göre, Kate ile William'ın ilk çocuklarının kız olması halinde, tahtın varisi olmasına ve "prenses" unvanı almasına karar verilmişti.

Buckingham Sarayı'na bebeğin doğumuna ilişkin resmi açıklama asıldı

İngiliz kraliyet bebeğinin doğumuyla ilgili resmi açıklama, Buckingham Sarayı'nın girişine asıldı.

Kraliyet geleneğine göre, Kraliçe 2. Elizabeth'in resmi konutu olan Buckingham Sarayı'nın önüne asılarak kamuoyuna duyurulan açıklamada, Cambridge Düşesi Kate'in yerel saatle 16.24'te bir erkek çocuğu dünyaya getirdiği, anne ile bebeğin sağlığının iyi olduğu bildirildi. Duyurunun asılmasıyla çok sayıda kişi sarayın önünü doldurdu.

Kate ile William'ın resmi konutu Kensington Sarayı, kraliyet geleneğinin aksine bebeğin doğumunun sosyal medyaya sızmasını önlemek için, Buckingham Sarayı'nın önüne duyuru asılmadan önce bebeğin doğumunu, yaptığı açıklamayla kamuoyuna bildirdi.

Londra'daki St. Mary's Hastanesinde doğum yapan Kate'in bu akşamı hastanede geçirmesi bekleniyor. Kate ile bebeğin fotoğrafını çekmek için yüzlerce fotomuhabiri hastane önündeki bekleyişini sürdürüyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron resmi Twitter hesabından, "Dük ve Düşesin oğlunun dünyaya gelmesinden dolayı çok mutluyum. Tüm ülke bunu kutlayacak. Harika ebeveynler olacaklardır" diye yazdı.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband de yine Twitter'dan, "Cambridge Dükü ve Düşesini çok kutluyorum. Onlara ve oğullarına mutluluk ve sağlık diliyorum" ifadesini kullandı.

Kate ile William'ın bugün dünyaya gelen erkek çocuğu, dedesi ve babasından sonra İngiltere kraliyet tahtının üçüncü sıradaki varisi oldu.

İngiliz kraliyet bebeği Fransa'nın da bir numaralı gündemi

 İngiltere kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü William ile eşi Kate'in bebeğinin dünyaya gelmesi, Fransa'da da geniş yankı buldu. Bebeğin doğumuyla Fransız haber kanalları özel yayına geçti.

William'ın eşi Kate'in doğum için bu sabah St. Mary's Hastanesine götürülmesinin ardından yaşanan gelişmeleri, Fransız haber kanalları, saat başı haber bültenlerinde izleyicilerine aktardı.

Kraliyet bebeğinin, Fransa yerel saatiyle 17.24'te dünyaya gelmesi ve bebeğin erkek olduğunun açıklanmasının ardından Fransız haber kanalları, normal yayınlarını keserek, hastane ve Buckingham Sarayı'ndan canlı yayına geçti.

Gece boyu süren özel yayınlarda, kraliyet bebeğinin ismi, hangi soyadı alacağı ve kime benzediğine ilişkin konularda tahmin yürütüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir