KPSS gerekmeyen memurluklar ve kadrolar

Bilindiği üzere, Kamu kurumlarında çalışabilmek için kurumların çoğunda KPSS şartı aranmaktadır. Fakat KPSS sınavına girmeden de memur olmak mümkün.  İşte sınav şartı aranmayan memurluk kadroları hakkında bilmeniz gerekenler..

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeyenlerin memur aldığı kurumlar:

kpss-sarti-aranmayan-memurluklar

Yeni alımlarla kamuya alınacak personel sayısı 50 bini bulacak. Yayımlanan ilanlarda alınacak olan personeller en az lise mezunu ve üstü olma şartı aranmaktadır. Sınavsız memur alımı yapan kurumlar bulunmaktadır, 657 Sayılı Devlet Memuru Kanununun 59. Maddesinde yer alan istisnai kadrolara KPSS şartı aranmadan memur alımı yapılabilecek.

10 BİN ÖZEL HAREKAT

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş' un yaptığı açıklamaya göre 9 bin bay, bin bayan olmak üzere 10 bin polis daha alınacak. Bu seferki alım özel harekat branşında gerçekleşecek. Polis özel harekat alımları şartlarına göre en az lise veya dengi okullardan mezun olmak ve askerliğini tamamlamış olmak gerekiyor. KPSS şartı aranmayacak. 28 yaşından gün almamış ve askerlik terhis tarihinden itibaren 36 aydan fazla süre geçmemiş olması gerekiyor. Net bir başvuru tarihi bulunmasa da personel alım ilanının kısa bir sürede yayımlanacağı belirtildi.

BTK'YE BİLİŞİM UZMANI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise çeşitli birimlerde görevlendirmek üzere 45 uzman yardımcısı alacağını duyurdu. Burada ise KPSS' den 70 puan alma şartı getirildi. Alımlar, sosyal bilimler, hukuk ve mühendislik alanlarında ilgili bölümlerden yapılacak. Başvurular 31 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında kurumun internet sitesinden yapılacak.

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

Milli Eğitim Bakanlığı ilk etapta 15 bin sözleşmeli öğretmen alacağını duyurmuştu. Bununla ilgili başvurular 11 Ağustos'ta sona ermişti. Yeni eğitim dönemi için KPSS sonucuna göre ve sözlü sınavla alınacak olan 15 bin sözleşmeli öğretmenin atamaları ise 10 Ekim 'de yapılacak.

3 BİN HAKİM VE SAVCI

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan duyuruda ise, 3 bin hakim ve savcı adayı alınacağı bildirildi. Başvurular, 11 - 20 Ekim 2016 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla veya ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla elektronik ortamda alınacak.

20 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Eylül ayına yetiştiremeyebiliriz ama bu sene sonuna kadar 20 bine yakın sağlık personelini inşallah göreve başlatacağız. Bunların önemli bir bölümü bizim 4924 sözleşmelisi dediğimiz sözleşmeliler olacak. 20 bine yakın da personel istihdam edeceğiz" açıklamasını yapmıştı.

2 BİN 371 PERSONEL

Adalet Bakanlığı zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, kaloriferci, şoför ve aşçı kadroları için 2 bin 371 personel alınacak. Bunlardan adli ve idari yargıda görevlendirmek üzere 2 bin 161'i sözleşmeli, 210 ise kadrolu olarak istihdam edilecek. Akşam'ın haberine göre; 22 Ağustos'ta başlayan başvurular 5 Eylül'de sona erecek. KPSS puan barajı ise 70.

PATRON MAAŞINA STAJYER

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), 88 personel alacak. Bunların 25'i asistan, 63'ü stajyer hava trafik kontrolörü olacak. Başvurular, 29 Ağustos-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Adayların KPSSP3'ten en az 70 puan almış olması gerekiyor. Başvurular, şahsen veya posta yoluyla yapılacak. DHMİ'de stajyer hava trafik kontrolörünün maaşı 4 bin 500 lira.

KPSS ŞARTI OLMADAN MEMUR ALIMI YAPAN DEVLET KURUMLAR

Sınavsız Memur Alımı Yapan Kurumlar bulunmaktadır, 657 Sayılı Devlet Memuru Kanununun 59. Maddesinde yer alan istisnai kadrolara Kpss Şartı aranmadan Memur Alımı yapılabilecek. Memur olarak göreve başlamak isteyen kişilerden yalnızca belirli şartların taşınması istenmektedir.

– Cumhurbaşkanlığı Memurlukları,

– TBMM Memurlukları,

– Bakan Yardımcılıkları,

– Başbakan Başmüşavirleri,

– Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, I.Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı ve Müşavir Avukat kadroları,

– TOKİ,

– Özelleştirme İdaresi Başkanlığı,

– Başbakanlık ve Bakanlık Müşavirliği kadroları ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadroları,

– Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosu,

– TUİK, – AB Bakanlığı Memurlukları,

– Bakanlar Kurulu Sekreterliği,

– Milli Savunma Bakanlığı,

Diyanet,

– MİT,

– Milli Savunma Bakanlığı,

– Anayasa Mahkemesi.

– Özel Kalem Müdürlükleri,

– Vali Kadroları,

İşte KPSS gerekmeyen memurluklar ve kadrolar

Başkanlık Müşaviri, Daire Başkanı, Proje Grup Başkanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Başbakanlık ve Bakanlık Müşavirlikleriyle Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliklerine,  Başbakanlık Basın Müşavirliği, Türkiye İstatistik Kurumu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Başbakan Başmüşaviri, Bakanlar Kurulu Sekreterliği gibi kurum ve kadrolarda çalışmaya başlamak için KPSS şartı aranmamaktadır.

Çok farklı pozisyonlarda ve iş dallarında KPSS'siz memur alımı yapılacaktır. Sadece bir kurum değil birden fazla kurumca yapılacak olan KPSS'siz memur alımlarında henüz hiç bir kurum tarafınca yeteri kadar bilgi verilmemiştir fakat genel olarak aranılan şartlar ve iş başvuruları hakkında bazı bilgiler aşağıdaki gibidir;

Hangi kurumlar KPSS'siz bir şekilde memur alımı yapacak?

- Başbakanlığa, cumhurbaşkanlığına, gelir idaresi başkanlığına, tbmm memurluklarına, bazı bakan yardımcılıklarına, savunma sanayi müsteşarlığına, tokiye, özelleştirme idaresine, tüik'e, ab bakanlığı başkanlıklarına KPSS'siz bir şekilde çok farklı pozisyonlarda çok sayıda personel, memur alımı yapılacak.

2016 yılı içerisinde yukarıda saymış olduğumuz kurumlar bünyesine KPSS'siz bir şekilde memur alımı yapacak yani bünyesine yeni memurlar tahsis edecek. Aynı zamanda yukarıda yer alan kurumlar haricinde diğer kurumlarda personel alımlarına devam edecek. Bu ilanı kesinlikle kaçırmayın ve yukarıda saymış olduğumuz kurumların internet sitelerine ara sıra takip edin, güncellemelerden, duyurulardan haberdar olun. Alımlar yapılırken kişilerin deneyim seviyesine bakılacak ve KPSS'siz bir şekilde bu kurumlara memurlar tahsis edilecektir.

Bunun yanında, bu kadrolar için kurumların özelliklerine göre kuruma mahsus olarak gerekli bazı şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar, kurumlar tarafından ihtiyaç duyulması halinde resmi duyuru ve ilanlarla ayrıca yayımlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir