Kötü veri teşvik beklentisini arttırdı

Çin'den bu sabah gelen ve ekonomide zayıflamayı işaret eden PMI verisi sonrasında piyasalarda teşvik beklentisi yükseldi.

kotu veri tesvik beklentisini arttirdiTHELİRA- Çin imalat sanayi HSBC PMI verisi Mart ayında ekonomide zayıflamyı işaret etti. Mart ayında 48.1'e gerileyen veri sonrasında Çin Hükümetinin 2014 için yüzde 7.5 olan büyüme hedefini yakalmasının zor olduğu kaydedilirken bu hedefe ulaşmak için yeni destek paketlerinin geleceği algısı güçlendi.  

Hayal kırklığı yaratan veri sonrasında bazı ekonomistlerin bu olumlu değerlendirmesi endeksleri de yukarı çekti.  Son 8 ayın en düşük seviyelerine gelen HSBC PMI verisi Çin ekonomisinin bahara da zor başladığını ortaya koydu.

HSBC analisti Qu Hongbin, Çin’de büyümenin istikrar kazanması için hükümetin bir dizi teşvik ile gündeme gelmesini beklediklerini açıkladı.

Barclays analistlerinden Jian Chang ise hükümetin acil bir hareket planı hazırlaması gerektiğini yüzde 7.5’lik hedefin aksi taktirde ulaşılamayacağını dile getirdi.

Buna karşılık farklı görüşler de gündeme geldi. Capital Economics analisti Julian Evans Prichard ise Çinli politikacıların hemen harekete geçmeyeceğini savundu. Prichard’ın değerlendirmesinde yetkilerden uyarıcı bir tepki gelmeyeceğini, istihdam piyasasında ve sokakta henüz gerilimin hissedilmediğini dile getirdi. Prichard, verilerin henüz tehdit oluşturmadığını kaydetti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 1 =