Kötü alışkanlıklar Brüksel’i ‘Avrupa birincisi’ yaptı

Avrupa'da bebek ölümlerinin en çok Brüksel'de görüldüğü ortaya çıktı. Uzmanlara göre başkentteki yüksek bebek ölüm oranının temelinde içki ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar yatıyor.

Kötü alışkanlıklar Brüksel’i ‘Avrupa birincisi’ yaptıBeş yılda bir yayımlanan Avrupa Perinatal Sağlık Raporu'na göre Belçika'nın başkenti Brüksel, Avrupa genelinde en fazla bebek ölümlerinin yaşandığı şehir oldu. 22. gebelik haftasının üstünde ve doğumdan sonraki ilk hafta içindeki ölümleri kapsayan Perinatal bebek ölümlerinde Brüksel, bin doğumda 8,9 bebek ölümü ile ilk sırada yer alıyor. Buna karşın Belçika'nın Flaman ve Valon bölgeleri 4,8 ve 5,3 ile listenin ortalarında yer alıyor. Rapora göre Avrupa genelinde en düşük bebek ölüm oranları İzlanda ve Kıbrıs'ta görülüyor.

"KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR HAMİLELİĞE ZARAR VERİYOR"

Serbest Brüksel Üniversitesi (VUB) öğretim üyesi Prof. Hendrik Cammu'ya göre başkentte bebek ölümlerin bu kadar çok görülmesinin temelinde sosyal faktörler etkili. Brüksel'in diğer bölgelere nazaran düşük eğitimli oranın yüksek olması, işsizlerin çok olmasını işaret eden Belçikalı akademisyen, "Söz konusu kesimde daha fazla içki, uyuşturucu ve sigara kullanıldığını görüyoruz. Bu durum da haliyle sağlıklı bir hamilelik sürecinin geçirilmesine mani oluyor." şeklinde konuştu. Prof. Cammu, devletin dar imkânlı hamile kadınlarla yakından ilgilenmesini talep ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.