Konut sektörü alarm veriyor

Çin'den gelen çatlak sesler artıyor. Kredi piyasasında baskının artması sonrasında, şimdide ara vermeden yükselen konut fiyatları risk yaratıyor. Uzmanlar konut piyasasının alarm verdiğini belirtiyorlar.

Konut sektörü alarm veriyor

Çin’de konut sektöründe endişeler artıyor. Özellikler fiyatların yükselişi noktasında piyasalar baskı altına kalırken bugün Çin Devlet Konseyi, Çin'in gelecek 5 yılda 10 milyon ailenin gecekondularını yeniden inşaa etmeyi planladığını haberi geldi. Plan çerçevesinde bu yıl 3.04 milyon aileye yeni konutları teslim edilecek. Sektörde hareketlendiren bu gelişmeye karşın gelen dikkat çekici bir rapor ülkenin konut sektöründe durumun ciddi olduğunu ortaya koydu.

Ülkede hızlı yükselen emlak fiyatları ile gayrimenkul hisseleri arasında dengenin bozulduğuna dikkat çekiliyor.

BNP Paribas’ın Hong Kong hisselerinden gayrimenkul hisselerinde çöküş olduğunu gösteren tablosunda alt kısımda hisse senetleri ev konut fiyatları arasındaki korelasyonun en düşük seviyeye geldiğine dikkat çekildi.

20 haftalık korelasyonun gözler önüne serildiği tabloda konut fiyatları ile Hang Seng endeksindeki ilişki yüzde 0.68’lik daralmayı ortaya koydu. 1994’ten bu yama takip edilen verilerde en düşük seviyeye gelinmiş oldu. Centtaline konut fiyatları endeksi Mart zirvelerinden bu yana yüzde 3 düşerken, hisse senetleri tarafında ise yüzde 19 düşüş kaydedildi.

Yeni konulan yüzde 15’lik ek vergiye karşında dünyanın en pahalı konut sektörü olan Çin’de fiyatlar yükselirken BNP Asya Pasifik hisse senedi piyasaları yöneticisi Arthur Kwong hisse senedi verilerinin gerçeği yansıtırken konut fiyatlarında bozukluk olduğunu belirtti. Ülkede gayrimenkul piyasasında kötü günlerin geleceğine dikkat çeken Kwong, 1997-2007 tarihleri arasında gayrimenkul hisselerinde yüzde 20 düşüş yaşandığını belirtti.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir