KOBİ'lere can suyu gibi düşük faizli kredi hamlesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOBİ’lere yıllık yüzde 10`un altında faiz oranıyla kredi kullandırmak için bankalarla görüşme halinde. Görüşmelerde bir banka ile anlaşma sağlandı.

kobi`lere dusuk faizli kredi hamlesiTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, birlik olarak KOBİ’lere yıllık yüzde 10'un altında faiz  oranıyla kredi kullandırmak için Denizbank ile anlaşmaya vardıklarını belirterek  bazı bankalarla da görüşmelerinin devam ettiğini, yıllık yüzde 18'i bulan ticari  kredi faizlerinin yüzde 9,90'a kadar ineceğini bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen "TOBB-Körfez  İşbirliği Konseyi 2. İş ve Yatırım Forumu"nun ardından gazetecilerin sorularını  yanıtladı.

Bankacılık ve reel sektörün durumuna ilişkin bir soru üzerine, mayıs  ve haziran aylarında ekonomiden düzelme sinyalleri geldiğini, karşılıksız  çeklerde ciddi bir düşüş yaşandığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz darbe  girişimi sonrasında ise tedirginlik oluştuğunu söyledi.

Türk ekonomisinin tahminlerden çok daha güçlü olduğunun ortaya  konulduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, son 1,5 yılda iki seçim yapılmasına, bir  taraftan PKK ve DEAŞ terör örgütleriyle mücadele edilirken diğer taraftan darbe  girişimi olmasına rağmen kamu maliyesinde bir bozulma olmadığına dikkati çekti.

Türkiye'de bankacılık sisteminin güçlü olduğunu, sanayi tesislerinin  üretime devam ettiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ülkede ekonomiye güven  olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "Burada en önemli göstergelerden biri, 15 Temmuz darbe  girişiminin hemen sonrasında dükkanlar açıktı, bankalar çalışıyordu, hiçbir kriz  yaşamadık, kimse bankalardan da para çekmeye gitmedi. Bu aslında hem halkın hem  ekonominin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor." dedi.

'FAİZLERİ İNDİRMEYE YÖNELİK ADIMLARI OLUMLU BULUYORUZ'

Bankaların faiz indirimlerine ilişkin bir soruyu yanıtlayan  Hisarcıklıoğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın finans kesimiyle bir araya gelmesini  ve son dönemde bankaların kredi faizlerini indirmeye yönelik adımlarını olumlu  bulduklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzun zamandır bu yönde talebi  olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Buna ilk tepkilerden biri olarak İş Bankası Genel Müdürü Adnan  Bali'nin yapmış olduğu açıklama, aslında pozitif bir netice vermiştir. TOBB  olarak KOBİ’lere yıllık yüzde 10'un altında faiz oranıyla kredi kullandırmak için  Denizbank ile anlaşmaya vardık. Bazı bankalarla da görüşmelerimiz sürüyor. Halen  yıllık yüzde 18'i bulan ticari kredilerin faizi yüzde 9,90'a kadar inecek. Bunun  lansmanını yakın zamanda Başbakanımızla ekonomi bakanlarımızla banka müdürleriyle  yapmayı planlıyoruz. Bankacılık sektörü kar etsin, biz onları kıskanmıyoruz. Bu  kapsamda karlarından fedakarlık ederek faizleri düşürme operasyonuna girdikleri  için memnunuz."

ATO'DAKİ BAŞKANLIK SEÇİMİ

Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odasındaki (ATO) istifaların ardından  seçim sürecine ilişkin bir soru üzerine, ATO'ya Türkiye Odalar ve Borsalar  Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu gereği 11 kişilik yönetim kurulunun 6'nın  altına düşmesi nedeniyle 4 kayyum atadıklarını aktardı.

İşini bilen insanlardan oluşan kayyumların eksiklikleri  tamamlamasından sonra ATO'da seçime gidileceğini belirten Hisarcıklıoğlu,  "Onların görevi, hem odanın günlük işleyişlerini sağlıklı olarak sürdürmek hem de  seçime götürmek." dedi.

TOBB Başkanının tarafsız olması gerektiğini dile getiren  Hisarcıklıoğlu, "TOBB Başkanı olarak bugüne kadar ATO dahil 365 odada hiçbir  şekilde seçim süreçlerine karışmadım. 'Şu başkan olsun, bu başkan olsun, gönlüm  şundan yana' gibi bir yaklaşımım olmamıştır. Son 2 dönemdir de ATO başkanlık seçimlerinde, ATO'dan TOBB delegesi olmama rağmen oy atmıyorum." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, odanın kendi iç işleri kapsamında, demokratik kural ve  teamüller içinde bir seçim olacağını vurguladı.

'KENDİ TEMİZLİĞİMİZİ YAPIYORUZ'

Hisarcıklıoğlu, FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında yürütülen şirket  soruşturmaları ile bu şirketlerden bazılarının finansmana erişimine ilişkin bir  soruyu cevaplarken şunları söyledi:

"Mesela bir şirketin yüzde 2 ortağı olan FETÖ kapsamında yargıya sevk  edilmiş, yargılama süreci başlayacak ama bankacılık sistemi yüzde 2'lik ortağı da  olsa bu şirkete kredi açmıyordu. Bunların tereddütlerini giderecek düzenleme  yapıldı, bu iş devam edecek. Kredilerin de normalleşme sürecini hep beraber  göreceğiz."

FETÖ ile mücadele kapsamında 29 oda başkanının değiştiğini, yaklaşık  424 meclis üyesinin de ayrıldığını aktaran Hisarcıklıoğlu, "En objektif şekilde,  kamuoyunu rahatsız etmeyecek şekilde kendi temizliğimizi yapıyoruz." görüşünü kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.