'Kiralık rahip'

Kiliseye üye olmayan kişilerin "kilise düğünü" yapmasının mümkün olmaması alternatif fikirlerin doğmasına yol açıyor. Bunlardan biri de "Rent a pastor" yani "Kiralık rahip" adlı internet sitesi.

'Kiralık rahip'

Birçok kadının hayallerini süsleyen büyülü bir gün... Frankfurt yakınlarında yaşayan Andrea müstakbel eşiyle "evet" dedikleri anın gerçekten özel olmasını istemiş. "Klasik anlamda düzenli olarak kiliseye giden insanlar olmasak da standart bir nikâh istemedik" diyen Andrea bu yüzden düğün günlerinde konuşması için Mickey Wiese'de karar kıldıklarını belirtiyor.

Mickey Wiese teoloji mezunu ve kendisini "etkinlik rahibi" olarak tanımlıyor. 53 yaşındaki din adamı, bir kiliseye üye olmayan kişilere de dini nikâh kıydırma imkânı sunuyor. Şimdiye kadar çiftlere üzüm bağından, eski kalelere ve bahçelere kadar birçok farklı mekânda dünya evine girerken eşlik etmiş.

Wiese gibi dini eğitime sahip bağımsız konuşmacılara "Rent a pastor" yani "Kiralık rahip" adlı bir internet sitesinden ulaşmak mümkün. Site üzerinden aralarında talkshowlar sunan ünlü bir ismin ve çok kültürlü düğünler konusunda uzmanlaşmış olan Brezilyalı bir konuşmacının da olduğu yaklaşık 20 konuşmacıya ulaşılabiliyor. Saat ücreti yaklaşık 50 euro olan konuşmacılar, sadece düğünlere değil, cenazelere yönelik de özel konuşmalar hazırlıyor.
 
İLK KENDİ SİTESİNDE DENEDİ

Sitenin fikir babasıysa Hessen'da bağımsız bir Protestan kilisesine bağlı olarak çalışan rahip Samuel Diekmann. Diekmann bundan dört yıl önce söz konusu hizmeti önce ek kazanç için kendi internet sitesinde sunmaya başlamış, ardından kendisine katılmak isteyen birkaç meslektaşıyla birlikte "rent a pastor" sitesini hayata geçirmiş.

Diekmann sitenin hedef kitlesinin herhangi bir kiliseye bağlı olmasalar da Tanrı’ya inanan kişiler olduğunu ya da en azından gerçek anlamda profesyonel bir konuşma istediklerini belirtiyor. Rahip "Denizde kum, Almanya’da konuşmacı… Sorun manikürcülük yapan bir kişinin de çıkıp ‘ben konuşmacıyım’ diyebiliyor oluşu. Dolayısıyla evlenecek çiftlerin söz konusu konuşmacının geçmişi ve birikimini öğrenmeleri hiç de kolay değil. Buna karşılık bizse onlara ciddi duruşumuz, eğitimimiz ve deneyimimizi sunuyoruz. Bu da çok olumlu karşılanıyor" açıklamasını yapıyor.

Samuel Diekmann müşterilerinin hippi düğünü gibi sıra dışı isteklerine de yanıt veriyor. Boynuna çiçeklerden yapılmış bir kolye takmak ona göre hiç sorun değil, 'Yeter ki evlenecek çiftin gönlü olsun" diyor.

KARŞI ÇIKANLAR DA VAR
Ancak herkes kiralık rahiplere olumlu bakmıyor. Ren Bölgesi Ortodoks Kiliseleri Konseyi’nden Volker Lehnert fikrin Hollywood'dan çıktığı eleştirisini yapıyor. Lehnert "İşin olumlu tarafı bu tip seremonilerde Tanrı’ya inancın konu ediliyor olması. Bu tabii ki kilisenin yararına… Ancak buradaki olumsuz yan verilen mesaj: ‘Tüm bu kiliseye ait işlemleri herhangi bir kiliseye üye olmadan da yapmak mümkün’. Eğer bunu herkes yapıyor olsa, elbette kilise de varlığını sürdüremezdi" diyor.

Hâlihazırda her yıl birçok kişi Katolik ve Protestan kilisesinden ayrılıyor. Geçmişte Hrıstiyan okullarında yaşanan suistimal vakaları, yüksek kilise vergileri gibi farklı nedenlerden ötürü insanlar kiliseye sırtını dönüyor. 2010 yılında Almanya'da yaklaşık 180 bin Katolik ve 145 bin Protestan kiliseden ayrıldığını açıklamıştı. Ülkede kiliseye bağlı olanların sayısı yüzde 60'a gerilemiş durumda.

Heidelberg Sinus Enstitüsü'nün yaptığı bir ankete göre kiliseden ayrılma trendi devam edecek gibi görünüyor. Ankete göre Almanya çapında yaklaşık bir milyon kişi kiliseden ayrılmayı istiyor. Enstitünün müdürü Bodo Flaig “Hrıstiyan ve Dünya” adlı dergideki yazısında bu konuyu düşünenlerle beraber rakamın yaklaşık 5,5 milyona ulaştığını kaydediyor.