Kaya gazı çare olur mu?

ABD'de doğal gaz fiyatları, hane halkı alım gücümü arttırarak 2008'de 13 dolar/MMBtu olan seviyesinden 4 dolara kadar düştü.

kaya gazi care olur mu?Gelişmiş ekonomiler Büyük Buhran'dan bu yana yavaş bir şekilde gelişimlerini sürdürüyorlar; fakat sallantıda olan soru şu: iyileşme ne kadar uzakta ve ne kadar hızlı bir şekilde gerçekleşecek? Warwick Üniversitesi siyasal politika profesörü Robert Skidelsky, Project-sydicate için yazmış olduğu makalesinde şu anda yatırım seçeneklerinin bittiğine dair karamsar bir görüş olduğunu söylüyor ve bunun doğru olup olmadığı sorusunun cevabını arıyor.
 
Makalede en büyük yenilik dalgasının 1990'ların internet devrimi olduğu ifade ediliyor. 2000'lerin başında yaşanan dot-com çöküşünün ardından, emlak piyasası ve finansal varlıklar batı ekonomisinin yürümesini sağladılar. 2008 krizi sadece önceki çıkışın sağlıksız olmasına maruz kaldı. Şimdiki risk, borç kaynaklı varlık yükselmesinin ani yükseliş-düşüş döngüsünü devam ettirebileceği yönünde gerçekleşiyor.
 
Ekonomist Larry Summers bizi neyin beklediğini anlatırken ''uzun dönemli durgunluk'' terimini tekrar kullanıyor. Summers 2000'li yılların ortasında, ABD'deki yeni yatırımların gelecekteki geri dönüşünün Federal Reserve gösterge faiz oranlarında herhangi bir uygulanabilir azaltıma neden olmayacağını ifade etmişti. Bu bugün için doğru
oldu. Belki nominal faiz oranlarının sürekli bir likidite tuzağında olabiliriz; fakat yatırım getirilerine dair beklentiler negatif olmaya devam ediyor.
 
Ekonominin toparlanması için kaya gazının bir avantaj sağlayabileceği belirtilen makalede yeni enerji yaratımı için şu ifadeler kullanılıyor :''Kaya gazının en ekonomiye dramatik etkisi enerji fiyatlarındaki düşüş oldu. ABD'de doğal gaz fiyatları, hane halkı alım gücümü arttırarak 2008'de 13 dolar/MMBtu olan seviyesinden 4 dolara kadar düştü. IHS 2012 tahminlerine göre kaya gazı endüstrisi hane halkı harcanabilir gelirini 1.200 dolardan fazla arttırdı. Kaya gazı devrimi, yatırım, ihracat ve enerji harcamalarının düşmesi açısından  Amerika için büyük bir devrimi ifade ediyor.''
 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *