Katmerciler Türkiye’nin en büyük 247’nci ihracatçısı

Araç üstü ekipman sektörünün lideri Katmerciler, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren 247’nci şirketi oldu.

Katmerciler Türkiye’nin en büyük 247’nci ihracatçısı

Türkiye’de araç üstü ekipman sektörünün lideri ve borsadaki tek temsilcisi olan Katmerciler Araç Üstü Ekipman (KATMR), 2012 yılı ihracat rakamlarına göre Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 247’nci şirketi oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) her yıl yayınladığı “En Büyük İhracatçı Şirketler” sıralamasında, bir yılda 415 basamak birden yükselerek 662’nci sıradan 247’nci sıraya çıkma başarısını gösterdi.

Katmerciler’in bu başarısında, bir yıl içinde ihracatını yüzde 131 oranında artırmış olmasının etkisi büyük. 2011 yılında 27,2 milyon dolar ihracat gerçekleştiren şirket ihracat hacmini 2012 yılında 62,7 milyon dolara yükseltti. Bu hızlı yükselişle “Otomotiv Sektörü” içindeki yerini de güçlendiren Katmerciler, sektörü içinde en fazla ihracat gerçekleştiren 31’inci şirket oldu.

Katmerciler aynı zamanda, TİM listesinde şirketler arasında bir yılda ihracatını en fazla artıran şirketler arasında ilk sıralarda yer aldı.

HEDEF BÖLGESEL MARKA OLMAK

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, TİM listesinin açıklanması üzerine yaptığı değerlendirmede, ihracat odaklı büyüyen bir şirket olarak öncelikli hedeflerinin TİM listesinde ilk 250 içine girmek olduğunu belirterek, “2012 yılı sonuçlarına göre bu noktaya gelmiş olmaktan gururluyuz” dedi.

2012 yılında gelir, kârlılık, ihracat gibi tüm alanlarda hedeflerinin çok üzerinde bir başarı elde ettiklerini belirten Katmerci, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“28 yıllık köklü geçmişi, araç üstü ekipman sektöründeki deneyim ve birikimiyle 41 ülkeye ihracat yapan bir şirketiz. Yurt dışı pazarların sunduğu fırsatlardan en üst seviyede yararlanma politikamız doğrultusunda ihracatımızı her yıl istikrarlı bir şekilde ve hızla artırıyoruz. Uluslararası ölçekte büyüme, araç üstü ekipman sektöründe bölgesel bir marka haline gelme, özellikle Afrika ve Ortadoğu itfaiye ve çöp kamyonu pazarında hakim şirket olma stratejimize uygun olarak sürdürdüğümüz çalışmaların meyvelerini topluyoruz. Yurt içi pazardaki güçlü konumumuzu devam ettirirken, ihracat odaklı büyüyen bir şirketiz. Beş yılda gelirlerimizi beş kat, kârımızı 10 kat artırmamızın temelinde ihracatta elde edilen başarılı grafiğin etkisi yüksektir.”

TİM verilerine göre 2012 yılında ihracatlarını yüzde 131 oranında artırarak 62,7 milyon dolara yükselttiklerine ve TİM listesinde en fazla ihracat artışı elde eden şirketler arasında yer aldıklarına dikkat çeken Katmerci, “Bir yılda 415 basamak birden yükselmek, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 247’nci şirketi, sektörünün ise 31’inci şirketi olmak bizim için bir gurur kaynağıdır. Yüzünü dış pazarlara çevirmiş, sektörünün açık ara ihracat lideri, dört kıtaya ihracat yapan bir şirket olarak bu alandaki yoğunlaşmamızı devam ettireceğiz. Amacımız, sağlıklı ve istikrarlı adımlarla bu başarıyı sürekli hale getirmek, daha ileri seviyelere taşımaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.