Kasırganın maliyeti 2 milyar doları bulacak

Oklahoma eyaletinin Moore kasabasını vuran kasırganın maliyetinin ilk belirlemelere göre 2 milyar doları bulabileceği ifade ediliyor.

Kasırganın maliyeti 2 milyar doları bulacak

ABD'de 33 bin kişiyi etkileyen kasırganın maliyeti ortaya çıkmaya başladı. Yetkililer kasabayı normale döndürmek için çalışmalarına hız verirken Oklahoma Sigorta Müdürlüğü zararın ilk tahminlere göre 2 milyar doların üstünde olabileceğini açıkladı.
   
Geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleşen kasırga sonucu 10 çocuk 24 kişi hayatını kaybetti. Aralarında ev, işyeri, okul ve hastanenin olduğu yaklaşık 13 bin bina yıkıldı veya zarar gördü. 56 bin nüfuslu kasabada kasırgadan etkilenenlerin sayısı 33 bini buldu.
   
Pazar günü bölgeye bir ziyaret gerçekleştirmesi beklenen Başkan Barack Obama, Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA) ve İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano'ya zararın karşılanması için şehir yönetimine her türlü yardımın yapılması direktifini verdi.  
   
Öte yandan NBA takımlarından Oklahoma City Thunder oyuncusu Kevin Durant yardım faaliyetlerine 1 milyon dolarlık bir katkıda bulundu. Durant, bölgede sürdürülen yardım çalışmalarına da katıldı.