Karayollarında yasaklı 10 numara yağ satan noktalar

Son günlerde peş peşe otobüslerin yanmasıyla yeniden gündeme gelen '10 numara yağ' kabusu bir türlü önlenemiyor.

iste karayollarinda 10 numara yag satanlar

Hidrolik yağı olarak bilinen, yasak olmasına karşın araçlarda yakıt olarak kullanılan 10 numara yağ satışında son dönemde büyük artış var.

Özellikle Sakarya ve İzmit'te karayolları üzerinde 50'den fazla noktada 10 numara yağ satışı yapılan yere rastlanıyor.

DOLDURURKEN YAKALANDI

Doğan Haber Ajansı muhabirleri dün şehirlerarası D- 100 ve D- 650 karayollarında sık aralıklarla '10 numara yağ var' tabelasını görüntüledi. Bunlardan '1.5 litre 4 lira' tabelasının bulunduğu satış yerinde şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bir firmaya ait bir otobüsün durup bagajına hortumla yağ aldığı da görüntülendi.


PAMUKOVA'DA GÜNDE 10 BİN TENEKE SATILIYOR

Bir akaryakıt dağıtım şirketi tarafından bir süre önce yapılan araştırmada, bir günde sadece Pamukova İlçesi'nde 10 bin teneke 10 numara yağ satıldığı ortaya çıktı. Çeşitli markalarda genellikle 16-18 litrelik tenekelerle veya dökme olarak satılan 10 numara yağın teneke fiyatı 28 ile 35 lira arasında değiştiği saptandı.

D- 650 karayolunun Adapazarı'ndan- Pamukova- Mekece güzergahında 20'in üzerinde 10 numara yağ satan yer bulunurken, trafiğin daha az olduğu D-100 karayolunun Adapazarı- İzmit arasında ise 10 numara yağ satış noktasının daha az olduğu görüldü.

SADECE YAĞ SATIYORUZ DİYORLAR

Bu arada 10 numara yağ satanlar, 'Sadece 10 numara yağ satıyoruz' diyerek solvent karışımlı hileli akaryakıt satmadıklarını söyledi. Ancak bazı işyerlerinin önlerinde park halindeki minibüslerde, içinde solvent bulunduğu iddia edilen tenekeler olduğu ileri sürüldü.


YARGITAY'IN KAÇAK YAĞ KARARI

Yargıtay akaryakıt haricinde yakıta dönüştürülen madeni yağ, baz yağ, solvent, nafta benzeri ürünleri 'kaçak petrol' kapsamı içinde saydı. Yargıtay 7'nci Hukuk Dairesi 2 yıl önce 10 numara yağ satışıyla ilgili aldığı kararda, 'Akaryakıt haricinde kalan solvent, madeni ve baz yağ, asfalt, solvent nafta ve benzeri petrol ürünlerinden elde edilen akaryakıt ya da akaryakıta dönüştürmek maksadıyla kullanılan veya bulundurulan akaryakıt haricinde kalan solvent, madeni yağ ve baz yağ, asfalt, solvent nafta ve benzeri petrol ürünleri kaçak petrol kapsamı içindedir' kararı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir