Kara gücü için Suudiler ağız mı değiştirdi?

İncirlik'e savaş uçağı konuşlandıracağını, Suriye'ye ise "kara gücü" göndereceğini açıklayan Suudi Arabistan, ABD'nin devreye girmesi üzerine frene bastı.

abd devreye girdi, suudiler agiz degistirdi

Önce 20 olarak açıklanan ve Suudi kaynaklarınca “İncirlik’e indi” açıklaması yapılan savaş uçakları muamma oldu. Suudi askeri sözcüsü ise, Suriye’ye kara gücünün ancak “ABD öncülüğündeki koalisyon ile gönderileceğini” söyledi.

Yemen’deki Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu sözcüsü Tuğgeneral Ahmet Asseri yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan, ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye’de düzenleyeceği her türlü kara operasyonuna hazırdır” dedi.

Oysa Suudi Arabistan Suriye’ye kara gücü gönderebileceğine ilişkin yaklaşık 10 gün önce yaptığı ilk açıklamada, tek başına da Suriye’ye girebileceğini ima etmişti. Suudi askeri sözcüsü Asseri 10 gün önceki açıklamasında, “Biliyoruz ki hava saldırıları yeterli değil ve kara operasyonu gerekli. Daha iyi sonuç alabilmek için her iki operasyonu da birlikte yürütmemiz lazım” demişti. Asseri, Yemen’de önemli bir deneyim elde ettiklerini, bu deneyimi Suriye’de kullanabileceklerini de söylemişti.

ÇAVUŞOĞLU DA, “SUUDİ ARABİSTAN’LA BİRLİKTE GİREBİLİRİZ” MESAJI VERMİŞTİ

Sözcü'nün haberine göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hafta sonu yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de Suudi Arabistan’la birlikte Suriye’ye kara operasyonu için girebileceği mesajını vermişti. Çavuşoğlu, Münih toplantısı dönüşünde yaptığı açıklamada, Suriye’de kara operasyonunun da olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle demişti;

“Böyle bir strateji olursa ‘Türkiye ve Suudi Arabistan biz hepimiz kara operasyonuna girebiliriz’ dedik. Millet diyor ya ‘DAEŞ ile mücadelede Türkiye isteksiz’ diye. Ama en somut önerileri de Türkiye yapıyor. Suudi Arabistan şimdi Türkiye’ye uçak da gönderiyor, İncirlik’e. Geldiler, keşif çalışması da yaptılar üslerde. Şu an kaç uçak gelecek, sayısı belli değil. ‘Gerekirse asker de gönderebilirim’ dedi. Bu Suudi Arabistan’ın Suriye’deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesi.”

SUUDİLER FRENE BASTI, KATAR DEVREYE GİRDİ

Suudiler’in Suriye’ye tek taraflı bir kara operasyonu yerine, “ABD öncülüğündeki koalisyon” şartını ortaya koyarak “frene basmalarının” ardından ise Katar devreye girdi. Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde konuşan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, IŞİD ile mücadele için uluslararası koalisyon kapsamında Suriye’ye kara gücü göndermenin “acil olduğunu” kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir