Kapıkule gümrük yolu kuyruğunda tuvalet ve yiyecek sıkıntısı

Kapıkule yolunda görülen TIR kuyruğu, görenlerin yüreğini burkuyor. Kuyruk, Edirne’yi de geçmiş durumda.

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki büyük araç geçişleri çileye dönüştü. Komşu ülke Bulgaristan’ın, Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’na operasyon düzenlemesi sonucu çok sayıda gümrük memuru görevden alındı.

Kapıkule Sınır Kapısı’na giden uluslararası yolda oluşan TIR kuyruğu Edirne’yi geçti. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki büyük araç geçişleri çileye dönüştü. Komşu ülke Bulgaristan’ın, Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’na yaptığı operasyon, işleri altüst etti.

trakya gumruk-tir-kuyrugu

Bulgar gümrüğündeki sayının düşmesi nedeniyle giriş-çıkış işlemleri yavaşlamaya başladı.

Görevden alınan memurların ise eğitimlerini tamamlayarak haziran ayında göreve başlaması bekleniyor.

TIR kuyruğunun oluşmasının bir başka nedeni bazı TIR araçlarındaki transit geçiş belgesinin (T1) Bulgaristan’da bitmesi.

Türkiye’den Bulgaristan üzerinden başka ülkelere geçmeye çalışan TIR sürücüleri, bunun için bu ülkede yeni belge almak zorunda. Yeni belgenin alınması sırasında ise TIR aracı Bulgar gümrük görevlileri tarafından yeniden muayene ediliyor.

Araç kuyruğunun oluşmasının üçüncü bir nedeni de Bulgar gümrüğünün ücretlerini kredi kartı ile yapması. Ancak bu ülkede giden TIR sürücülerinin önemli bir bölümünde kredi kartı bulunmuyor. Pos cihazıyla ödeme yapamayan sürücüler bunun üzerin gümrüğün karşı tarafında bulunan bir banka şubesine giderek para yatırmak zorunda kalıyor.

Bulgar gümrüğündeki bu sıkıntılar nedeniyle Kapıkule yolunda oluşan TIR kuyruğu TEM otoyolu Edirne doğu kavşağına kadar ulaştı.

Benzeri bir sorun Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda da yaşanıyor. Kapıkule’ye göre nispeten daha sakin olan Hamzabeyli’de de araç kuyruğu 15 kilometreyi buldu.
Yaşanan sıkıntı en çok sürücüleri olumsuz etkiliyor. Türkiye’den Almanya’ya gitmek üzere yola çıkan sürücülerden Osman Can, Kapıkule yolunda 36 saatten bu yana sırada olduğunu söyledi. Geçen süre içerisinde sadece 5 kilometre ilerleyebildiklerini anlatan Can, "Artık sıra arka tarafa doğru aldı başını gidiyor. Bizim de buradan daha kaç saatte geçeceğim meçhul. Şoförün rezilliğinin biri bin para. Sabaha kadar nöbet tutuyoruz." dedi.

TUVALET büyük problem.. Duş yok.. Bir de SURİYELİ sıkıntısı tuz biber...

Gümrük yolunda tuvalet ve duşun olmadığını anlatan Süleyman Öncü ise "Gece uyuma şansımız zaten hiç yok. Suriyeli kardeşlerimiz var. Allah razı olsun bizi uyutmuyorlar. Biri halatı, bir başkası çadırı keser. Kapıda görevlilere 'aracımda adam var' diye söylersin. Suçlu sen olursun. Ne yapacağımızı bilmiyorum. Arkadaşlara burada kolay gelsin. Seçim meydanlarında iyi konuşsunlar. Oy toplasınlar. Buradaki insanlar Türk değil, Müslüman hiç değil." açıklamasını yaptı.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yapan İsmail Türk karşı tarafta üç günden bu yana sırada olduklarını belirterek, orada sürücülerin, aç, susuz ve tuvaletsiz beklediklerini kaydetti. Türk, "Bu sıkıntı Bulgaristan’ın sıkıntısı. O yüzden arabalar geçemiyor. Türkiye’ye girdim. 10 dakika içerisinde çıkış yaptım. Oradaki sorun anladığımız kadarıyla Bulgaristan, gümrüğe rüşvet operasyonu yapmış. Eski memurlar toplanmış, yenileri ise işi bilmediği için işler böyle uzuyor." diye konuştu.

HAMZABEYLİ ve İPSALA sınır kapılarını canlı izleyin..