Kamu silahını çekti

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının ardından piyasada tansiyonun artmasıyla Türk lirasında hızlanan değer kaybına karşı kamu silahını çekti.

Kamu silahını çekti

CEREN DİLEKÇİ / THE LİRA - Dün Tunus'ta Erdoğan'ın açıklamalarıyla piyasada satışlar sertleşmiş, borsa günü yüzde 4 üzeri düşüşle kaparken, faiz 6,78 seviyesine tırmanmış, TL'de değer kaybı hızlanmış ve Dolar/TL kuru 1,91 sınırına çıkmıştı.

Başbakan Erdoğan'ın ülkeye dönmesinin ardından yaptığı konuşmadan uzlaşmacı bir yol izlemeyeceği algısı devam etti.

Dün gece Erdoğan'dan geri adım gelmemesine rağmen haftanın son işlem gününde piyasalarda korkulan olmadı. Dolar/TL 1,88 bandına doğru geri çekilirken, faizde düşüş hızlandı, borsada ise yüzde 1 üzeri değer kazancı hakim. BIST 100 endeksi sınırlı düşüşle başladığı güne yüzde 1,28 oranında değer kazancıyla 76,869 seviyesinden devam ediyor. Gösterge tahvilin bileşik faizi ise 23 baz puan düşüşle 6,55 seviyesine gerilemiş durumda.

Türk lirasına destek olmak için kamu kurumlarının döviz satışı iddialarının ardından Özelleştirme İdaresi 300 milyon dolarlık satış yaptığını duyurdu. Açıklama öncesinde geri çekilen Dolar/TL'de 1,88 bandına doğru hareket hızlandı. Sepet bazında TL güne 2.21 seviyesinde başlamasının ardından 2,19 seviyesinde seyrediyor.

Türk lirası üzerindeki baskının kalkmasının tahvil tarafında rahatlamaya neden olduğunu kaydeden uzmanlar, iyimser hareketin arkasında kamu kurumlarının döviz satışının olduğunu belirttiler.

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ 300 MİLYON DOLARLIK SATIŞ YAPTI

İş Yatırım Hazine Uzman Yardımcısı Aras Erkara haftabaşından beri kamu kurumlarından dolar satımı gelebileceği yönünde söylentiler olduğunu, özelleştirme İdaresi'nin ödeme karşılığında 300 milyon dolar döviz satışını gerçekleştirdiğini duyurmasıyla TL üzerindeki baskının hafiflediğini bunun da tahvil tarafındaki baskıyı aldığını söyledi. 

Piyasada tedirginliğin devam ettiğini bildiren Erkara, tahvil faizi tarafında sert aşağı yönlü hareket beklemediklerini ifade etti.

BUGÜN MUNZAM TESİS DÖNEMİNİN BAŞLANGICI

Ekspress Yatırım Başekonomisti Özlem Derici, bugün munzamın tesis döneminin başlangıcı olduğunu belirtti. Bankaların 24 Mayıs tarihinde 15 gün boyunca ne kadar TL ve ne kadar FX munzam tutacaklarına karar verdiklerini, uygulamasının ise 7 Haziran'da başladığını kaydeden Derici, kamu bankalarının rezerv opsiyon mekanizmasını daha fazla kullandıklarına dikkat çekti.

Deirici, piyasadaki harekette bankaların daha fazla TL'yi munzam olarak tutup daha fazla dövizi piyasaya çıkarmalarının etkili olduğunu söyledi.

Derici, ''Kamu bankaları çok fazla rezerv opsiyon mekanizması kullandıkları için onların daha çok döviz çıkarması normal'' değerlendirmesinde bulundu.

Piyasadaki hareketin tepki alımı gibi göründüğünü bildiren Derici, ''genel hava negatif ve negatif olmaya devam edecek gibi görünüyor'' diye konuştu.