Kamu bankalarında paralel ajan takibi

Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank'ta yapılan sınavlar ve alınan personel inceleniyor.Gizli bilgileri sızdıranlarla ilgili soruşturma açılacak

kamu bankalarinda paralel ajan takibiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kurbandan zekâta, bankacılıktan sınavlara kadar çok şaşırtıcı sonuçlar çıkacak" sözlerinin ardından hükümet harekete geçti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile kamu bankalarında (Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank) "paralel sınav" incelemesi başlatıldı. Bu kapsamda kurumların son 10 yılda yaptığı sınavlar ve işe alınan personel inceleniyor.

DEVLETİN BANKA SIRLARI

17 Aralık operasyonun ardından kamu kurumlarındaki paralel yapılanmaya yönelik yürütülen soruşturmalara bir yenisi daha eklendi. Operasyonda hedef tahtasına konulan kamu bankalarındaki memur sınavları mercek altına alındı. BDDK'daki görevden almaların ardından kamu bankalarında da bazı üst düzey yöneticilerin paralel yapıya hizmet ettiği iddiaları üzerine başlatılan incelemelede, cemaatin stratejik birimlere adam yerleştirdiği tespit edildi. Kamu bankalarına personel alımında yapılan sınavlarda da soru sızdırılıp sızdırılmadığı, kopya olup olmadığı soruşturma kapsamında.

TALİMAT VAR MI?

Kamu bankalarında devletin gizli bilgilerini cemaate aktararak ticari sırların yabancı ellere geçmesini sağlayanlar hakkında soruşturma açılacak. Usulsüz işlemlere imza attığı tespit edilen kişilerin memuriyet hakları ellerinden alınacak. BDDK, bazı bankalardaki "köstebek" iddialarını takibe alırken, yetkililer "Bize gelen şikâyetleri ihbar kabul ederek incelemek durumundayız. Bu bankalarımızı yıpratmadan yürütülen bir süreç" değerlendirmesini yaptı.

KAN DEĞİŞİMİNE GİDİLECEK

İnceleme sonrasında kopya çekildiği tespit edilen sınavlar iptal edilecek. Bu sınavların ardından göreve başlayanların da memuriyetleri bitecek. Yapılan çalışmalar paralel yapının özellikle bakanlıklar, kamu kurumlarının bilgi işlem ve personel müdürlüklerinde örgütlendiklerini ortaya koydu. İncelemeler doğrultusunda bilgi işlem başta olmak üzere önemli birimlerde kan değişimine gidilecek. Paralel yapıya hizmet edenler hakkında dava açılacak.

SGK'YA NEŞTER OPERASYONU

Seçim öncesi eski defterler karıştırılarak vatandaşa vergi, harç, prim, trafik, elektrik borcu çıkarıldığı haberi SABAH tarafından duyurulmuştu. Seçim öncesi geriye yönelik sürpriz cezalar nedeniyle şaşkına dönen vatandaşlardan Başbakanlık İletişim Merkezi'nin (BİMER) numarası olan Alo 170'e şikâyet yağdı. Vatandaşa yönelik "paralel harekât" incelemeye alındı. Devletin kilit kurumlarından SGK'da 10 il müdürü ve müdür yardımcısı görevden alındı. Kurumdaki görev değişikliklerinin devam edeceği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 4