Kaddafi'nin 1 milyar doları hangi ülkede?

Libya'nın yeni yönetimi, devrik lider Muammer Kaddafi'nin Güney Afrika'da bulunduğu tespit edilen 1 milyar dolarlık servetinin peşine düştü. Güney Afrika hükümeti yoğun baskı altında

Kaddafi'nin 1 milyar doları hangi ülkede?

Arap Baharı sürecinde öldürülen eski Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin, Güney Afrika'da 1 milyar dolara yakın bir servetinin bulunduğu iddiası, Libya'nın yeni yönetimini harekete geçirdi. Dört banka ile iki güvenlik şirketinin uhdesinde bulunan nakit para, altın ve elmasın iadesi için Güney Afrikalı yetkililerle temasa geçen Libyalıların, şimdiye kadar çok sayıda görüşme gerçekleştirdiği bildirildi. Söz konusu servetin,

Kaddafi'nin yurtdışında bulunduğu düşünülen 80 milyar dolarlık mal varlığının çok küçük bir kısmı olduğu kaydedilirken, Libyalı temsilcilerin konuyu Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ile müzakere ettiği açıklandı.

Güney Afrika Maliye Bakanı Pravin Gordhan'ın da katıldığı görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmadığı belirtildi.

Güney Afrikalı yetkililer, servetin bir an önce iade edilmesi baskısıyla karşı karşıya bulunuyor. Devlet Başkanlığı adına yapılan açıklamada "Kendilerinin Libya'yı temsil ettiğini söyleyen birtakım kişiler bizi ziyaret ediyor. Iddialarının araştırılması için Sayın Zuma direktif verdi" ifadelerine yer verildi.

BANKERİ SAHNEDE
Öte yandan, "Kaddafi'nin bankeri" olarak bilinen Beşir Salih'in son aylarda sıklıkla Güney Afrika'yı ziyaret ettiği bildiriliyor. Interpol'ün arananlar listesinde bulunan Salih'in Beşir Şarkavi adıyla ülkeye giriş çıkış yaptığı belirlenirken, Libyalılara göre, Kaddafi'nin Güney Afrika'daki serveti Salih tarafından yönetiliyor. Libya tarafı, Nijer ve Swaziland gibi ülkelere de sıklıkla seyahat ederek ekonomi konulu toplantılara katılan Beşir'in hareketlerinin engellenmesi çağrısında bulunuyor.