Japonya yine çakıldı

Bir günlük dinlenme sonrasında Japonya yüzde 5 üzerinde değer kaybetti.

Japonya yine çakıldı

Dün günü yükseliş ile kapayan Japonya bir günlük aradan sonra Yen’deki hareket ile birlikte sert düşüş yaşadı. Haftaya keyifsiz başlayan Japonya'da hafta başına kadar yıl başından beri yüzde 45'lik yükseliş yaşanmıştı. 

Çin'de yavaşlama ve FED kararları ile dünya piyasalarında sallantı yaşanırken Japonya'da tahvil faizlerindeki yükseliş ülkenin daha sert satış yemesine neden oldu. Hisseler zirve seviyelerden bir haftada yüzde 15 düşüş yaşadı.

2011'deki Fukuşima felaketinden sonra geçtiğimiz hafta yüzde 7'lik düşüşle en sert geri çekilmesini yaşayan Nikkei'de sert düzeltme ekonomi kurmaylarında gelen faiz açıklamalarına rağmen durulmuyor.

Yen’in yeniden değer kazanması ile ihracatçı şirketlere gelen satışlar ile Nikkei yüzde 5.2 düşerek 13.589 seviyesine geldi.   23 Nisan'dan bu yana görülen en düşük kapanışı gerçekleştiren Nikkei 225 Endeksi, 23 Mayıs'ta gördüğü 15942.98 puandan yüzde 14.7  geri çekilmiş oldu. 

Topix yüzde 3.8 değer kaybederek 1.134 seviyesine geldi. Topix son 5 yılın zirvesinden yüzde 11 düşüş ile günü tamamlamış oldu.

 Dolar Yen 101 yen seviyesinin altına başladığı günde yeniden 100 yen sınırına geldi.

Geçtiğimiz hafta yüzde 1'i gören 10 yıllık tahvil faizinin getirisi gün sonunda yüzde 0.88 seviyesinde. 

Analistler, Tokyo borsasında satışların daha fazla satışı tetiklediğini ve düşüşün hılandığını ifade ediyorlar. 
 

Asya'da diğer endekslerde Çin'de Hang Seng yüzde 1 değer kaybederken Avustralya'da kayıp yüzde 1.1 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir