Japonya, Myanmar için kesenin ağzını açtı

Japonya, Müslümanlara yönelik katliamları önlemediği için eleştiri oklarının hedefindeki Myanmar için kesenin ağzını açtı. Tokyo, Naypyidaw yönetiminin 2 milyar dolara yakın borcunu silerken, iki projeyi de destekleme kararı verdi.

Japonya, Myanmar için kesenin ağzını açtıŞinzo Abe, başbakanlık seviyesinde Japonya'dan Myanmar'a 36 yıl sonra ilk ziyareti gerçekleştiriyor. Abe, ziyaretinin ilk ayağında ülkenin en büyük kenti olan Yangon'u ziyaret ederken, bugün de Myanmar Cumhurbaşkanı Thein Sein ile bir araya geldi.

Ziyaret sırasında Japonya'nın Myanmar Özel Elçisi Mikio Numata ile Myanmar Maliye Bakan Yardımcısı Lin Aung'ın imzaladığı anlaşmayla Tokyo, Naypyidaw yönetiminin 2 milyar dolara yakın borcunu sildi. Bu borcun, Myanmar'ın Japonya Uluslararası İşbirliği Kurumu'na olduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra ikilinin yaptığı anlaşma çerçevesinde, Japonya, Myanmar'daki bazı projelere destek vermeyi kabul etti. Bu projelerden biri, Yangon'daki su şebekesinin yapılacak yatırım olduğu kaydedildi.

Şebeke için 19 milyon dolarlık bir yardım verileceği ifade edildi. Bununla birlikte 4,5 milyon dolarlık bir yardım da Myanmarlı memurların, Japonya'ya alacağı eğitimi kapsadığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.