Japonya hedefine ulaşamayacak

Devlet Emeklilik Yatırımı Fonu'nun (GPIF) sahibi Takahiro Mitani, Japonya'nın gevşek para politikasının başarılı olmayacağını, yüzde 2'lik enflasyon hedefinin tutturulamayacağını söyledi.

japonya hedefine ulasamayacakDünyanın en büyük emeklilik fonunu yöneten Takahiro Mitani'ye göre Japonya'nın eşi görülmemiş parasal genişleme programı yüzde 2'lik enflasyonu tutturarak hedefine ulaşmakta başarısız olacak.

Japonya deflasyondan çıkmak konusunda ilerleme kaydederken, tüketici fiyat kazançlarının muhtemelen yüzde 0,1 ile yüzde 1 arasında kaldığını belirten 124 yen(1,21 trilyon dolar) tutarındaki Devlet Emeklilik Yatırımı Fonu'nun (GPIF) sahibi Mitani, fonun portföy dağılımının revize edilebileceğini söyledi.

Mintani Tokyo'da GPIF merkezinde verdiği röportajında ''Yüzde 1 enflasyon oranı belki mümkün; fakat bu Japonya Merkez Bankasının hedefinden farklı. Biz henüz fiyatları yukarıya çekecek gerçek bir talep görmüyoruz. Enflasyonun istikrar sağlayıp sağlayamayacağının şüpheli olduğunu düşünüyorum'' dedi.

30 Eylül verilerine göre, Japonya Topix endeksi son on iki ayda yüzde 62 yükselerek gelişmiş piyasalarda bugüne kadar olan en büyük kazancı sağladı ve son 40 yıldır olan en dik rallisini yaptı. GPIF varlıkları aynı dönemde yüzde 15 büyüdü.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *