Japonya 5 yıl sonra ilk kez 'canlanıyor'

Japon hükümeti ekonomi için 2008'den bu yana ilk kez 'canlanıyor' ifadesini kullandı

japonya 5 yil sonra ilk kez 'canlaniyor'Japon hükümeti bugün yayınladığı raporda ülke ekonomisinin toparlanmakta, iyileşmekte olduğunu net bir şekilde ifade etti. Hükümet aylık raporunda 2008 Ocak ayından bu yana ilk kez ekonominin durumunu anlatmak için 'canlanıyor' ifadesini kullandı. 
   
Ocak ayı raporunda, güçlü tüketici harcamalarına ve sermaye harcamalarındaki toparlanmaya işaret edildi. 
   
Japon hükümeti Aralık ayı raporunda ekonmoyi tanımlamak için 'ılımlı bir hızla canlanmak üzere' ifadesini kullanırken, Ocak ayı raporunda 'ılımlı şekilde canlanıyor' ifadesini tercih etti. 
   
Ekonomistler ise Abe hükümetinin göreve gelmesinden bu yana uygulanan politikalarla Japon ekonomisinin daha iyi bir durumu geldiğini, ancak asıl testin Nisan ayında yapılacak satış vergisi artırımı sonrasında ekonomide canlanmanın, toparlanmanın güçlenip güçlenmeyeceği olacağını vurguyorlar.

Japonya Maliye Bakanlığı verilerine göre Japon yatırımcılar 5-11 Ocakhaftasında net 740,6 milyar yen tutarında yabancı tahvil alımı yaptılar.

Aynı dönemde yabancı hisse senetlerinde ise 157,3 milyar yen tutarında net satış gerçekleştirildi.
   
Önceki hafta 441,2 milyar yen tutarında yabancı tahvil ve 9,4 milyar yen tutarında yabancı hisse senedi alımı gerçekleştirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir