Jackson Hole'da neler oluyor?

FED Başkanı Bernanke'nin katılmayacağını açıklaması ile heyecanı kalmayan Jackson Hole toplantısı dün başladı.

Jackson Hole'da neler oluyor?

Wyoming'de yapılan Federal Reserve'in yıllık mali konferansı Jackson Hole'un bu seneki ayağında, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bulunmayışı nedeniyle, muhtemelen global merkez bankalarına ve onların politikalarına odaklanılacak. Bernanke, 1988 yılından bu yana Jackson Hole toplantısına gelmeyen ilk Fed başkanı oluşuyla dikkat çekiyor.

New York merkezli TD Securities global araştırma başkanı ve eski New York Fed ekonomisti Eric Green ''Geçtiğimiz yıllarda Jackson Hole'a Fed hakkında bazı ip uçları ve sinyaller yakalayabilmek için odaklanırdık, bu sefer böyle bir şey olmayacak. Burada para politikalarıyla ilgili uluslararası görüşler paylaşılacak ve yavaşlayan faizlere küresel tepkinin nasıl olduğu sorusuna cevap verilecek. '' şeklinde konuştu.

Dün Kansas'da başlayan ve üç gün sürecek olan sempozyum konuşmacıları arasında 'alışılmadık para politikalarının global boyutları' konulu konuşmalarını yapacak olan Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ve Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Cartens de yer alacak.

Fed tarafında tahvil alımının ne zaman sonlanacağına dair tartışmalar devam ederken diğer merkez bankaları para pompalamaya devam ediyorlar. Kuroda, 2014 yılının sonuna kadar Japonya'nın parasal tabanını iki katına çıkarıp deflasyondan kurtulmayı hedefliyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ise Avrupa bölgesi para politikalarını birbiriyle uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor. Öte yandan, daha önce İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ise 2016'nın sonuna kadar faiz oranlarının arttırılmasını beklemediğini dile getirmişti.

Ne Carney ne de Draghi'nin konferans katılımcıları listesinde adı geçmiyor. Onların yerine, BOE başkan vekili Charles Bean ve ECB araştırma direktörü Frank Smets yorumlarıyla toplantıda olacak.

Fed Yardımcı Başkanı Janet Yellen ve İsrail Merkez Bankası başkanı Stanley Fischer tartışmanın moderatörlüğünü üstlenecek.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *