Jackson Hole Eylül’ü işaret etti

FED’in tahvil alım programında ne zaman azatlıma gidileceği yönünde yorumlar Eylül ayında birleşmeye başladı.

Jackson Hole Eylül’ü işaret etti

Geçtiğimiz hafta başlayan ve FED Başkanı Bernanke’nin olmaması buna ek olarak programın önceden sızdırılması ile heyecanı kalmaya Jackson Hole toplantıları son erdi. Toplantılarda FED’in varlık alım programını azatlım için Eylül’ü düşündüğü görüşü arttı.

Yıllık toplantılara katılanlar arasında yer alan High Frequency Economics ekonomisti Jim O’Sullivan gelen mesajların Eylül ayını işaret ettiğini belirtirken önümüzdeki ay dışında tarih konuşulmadığını dile getirdi. 17-18 Eylül’de yapılacak olan FED’in FOMC toplantısında genel beklenti 20 milyar dolarlık azatlım yapılması yönünde.

FED tutanaklarında Bernanke’nin Mayıs toplantısından yaptığı açıklamaya destek gelmişti. Bu açıklamada yılsonuna kadar azatlımın başlayacağı, 2014 ortasında da bitebileceği kaydedilmişti.

Genel beklenti Eylül’ü işaret etse de toplantılara katılanlar arasından Eylül ayının azaltım için çok erken olduğu görüşüne sahip olan azımsanmayacak bir kesim de var.  Genel düşünce sürecin zorlu geçeceği yönünde. 

FED bu bağımlılıktan piyasaları kurtarmak için çok çaba sarf etmesi gerektiği kaydedilirken toplantılarda IMF cephesinden de aşırı gevşek para politikalarının sonlandırılması için aceleci davranılmaması gerektiği yönünde uyarı yapıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

55 − 50 =