İtalya'da türev korkusu

İtalyan Hazinesi'nin raporuna göre, İtalya, borç krizinin yükselen zamanlarında yapılandırdığı türev kontratlarından kaynaklanan milyarlarca euroluk zarar riskiyle karşı karşıya.

İtalya'da türev korkusu

Financial Times gazetesinin haberine göre Roma'daki İtalyan Hazinesi'nin gizli raporuna göre İtalya, Euro Bölgesi krizinin yükselen zamanlarında yeniden yapılandırdığı türev kontratlarından kaynaklanan milyarlarca euroluk zarar riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Rapor, borçlar içinde yüzen ülkenin 1999'daki euroya girmesini sağlayan finansal taktiklere de dikkat çekiyor.

Haberler sonrasında İtalya Hazinesi'nesinden yapılan açıklamada, türev sözleşmelerinden realize edilmiş zarar olmadığını belirtildi.
 
Kamu finansmanı için tehlike olmadığı dile getirilirken, türevler risk yönetiminin parçası olarak kullanıldığını belirten Hazine yetkilileri, türev sözleşmlerinde euroya katılım şartlarının yerine getirilmesi için kullanılmadığını açıkladı.

"Türev sözleşmleri sigorta fonksiyonları için kullanıldı" denilirken, piyasa fiyatına göre oluşan zararlar realize edilmediği dile getirildi.

Türevlerin, kur ve faiz oranı risklerine karşı hedge amaçlı kullanıldığı kaydedilirken, hedge amaçlı işlemlerin her zaman maliyetleri olduğunu, ciddi risklere karşı korunmanın böyle bir maliyeti olması doğruduğu belirtildi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir