İtalya’da tansiyon yükseliyor

İtalya'da politik gerilimin piyasaları yeniden olumsuz etkilemeye başladı.

İtalya’da tansiyon yükseliyor

İtalya’da Letta hükümeti seçimlerden bu yana rahat nefes alamadı. Berlusconi’nin cezaya çarptırılması sonrasında hükümetin akıbeti konusundan soru işaretleri doğmuştu.

İtalya’nın eski lideri Berlusconi, partisinin parlamentodan çıkartılması halinde hükümeti çökerteceği yönünde yaptığı açıklamalar şantaj olarak nitelenirken merkez sol bu şantajı reddetti.

Yapılan açıklamalarda Ekim ayından yapılacak oylamanın önemli bir kırılma noktası olduğu kaydedilirken 2011’de koltuğunu teknokrat hükümete bırakan Berlusconi ve partisi koalisyondan çıkartılmalarının düşünülemez olduğunu belirtti. Letta ise hükümeti dağıtma düşüncesinin delilik olduğunu dile getirdi. Letta tarihi zirvelerdeki işsizliği düşürme için reformlara hız vermeye çalışırken hükümetin tehdit edilmesini eleştirdi.

Dış piyasalarda gelişen ülkelere yaşanan çalkantı takip edilirken İtalya’da politik geriliminde artması ile İtalyan hisseleri yüzde 2.5 düşüş gösterdi.

İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinde faiz oranı 4 baz puan artışla yüzde 4.36’ya yükselirken İspanya’da faiz oranı 3 baz puan artışla yüzde 4.49 seviyesinde.

Ülkenin en büyük bankası UniCredit SpA yüzde 3.5 geriledi. Monte Paschi ise yüzde 3.06 aşağıdayaken, Intesa Sanpaolo'da  yüzde 3.39 düşüş yaşıyor.

İngiltere'nin kapalı olduğu günde Avrupa piyasalarında düşüş hakim. Stoxx 600 yüzde 0.18 düşüş yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 5 =