İtalya ve İspanya Almanya ile farkı kapatıyor

İtalya ve İspanya tahvillerinin Alman tahvilleri ile getiri farkı azalıyor

italya ve ispanya almanya ile farki kapatiyorDün gelen PMI dataları bölgede bir zamanlar risk olarak görülen ülkelerin güçlendiğini ortaya koydu. İtalya ve İspanya büyüme yönünde olumlu sinyaller sergiledi. Bu gelişme geçtiğimiz yıl piyasaların yakından takip ettiği tahvil piyasasında da kendisini gösteriyor.

İtalya ve İspanya'nın 10 yıl vadeli devlet tahvillerinin, Almanya'nın aynı vadedeki tahvilleri ile getiri farkı azalmaya devam ediyor.
   
İtalya ve Almanya tahvilleri arasında getiri farkı bugün 3 baz puan düşüşle 199.8 baz puana geriledi. Getiri farkı 2011 Temmuz ayından bu yana ilk kez 200 baz puanın altına geldi. 
   
İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri ile Alman tahvilleri arasında getiri farkı da bugün Mayıs 2011'den bu yana ilk kez 200 baz puanın altına indi. Getiri farkı 4 baz puan düşüşle 199 baz puan oldu.

İspanya'nın tahvil faizleri, olumlu karşılanan işsizlik sigortası başvuruları verisinin ardından son 3,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. 
    
İşsizlik sigortası için başvuranların sayısının Aralık ayında 107.570 bin azalmasının yarattığı olumlu hava ile İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilinde faiz Mayıs 2010'dan bu yana görülen en düşük seviyeye inerken, İspanya-Almanya tahvilleri arasında getiri farkı da Mayıs 2011'den bu yana ilk kez 200 baz puanın altına geriledi. 
    
İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilinde faiz 7 baz puan düşüşle yüzde 3,90 seviyesini gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir