İstikşafi kelimesinin anlamı nedir?

Son zamanlarda gündemde olan kelimelerden biri de 'istikşafi' oldu. Vatandaşlar Google’da 'istikşafi' kelimesini oldukça fazla aradı.

bu kelimeyi 10 bin kez aradik

'İstikşafi' kelimesi gündeme 7 Haziran'dan sonra girdi. Hükümet kurma görevinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verilmesinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'istikşafi' kelimesini açıklamasının ardından vatandaşlar bu kelimenin ne manaya geldiğini araştırdılar.

İşte Google'da 100 bin kere aratılan istikşafi kelimesinin TDK tarafından açıklaması…

TDK YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMA

Türk Dil Kurumu (TDK) yetkilileri, "istikşaf" sözünün Arapça "keşf"ten türediğini belirterek TDK tarafından yayımlanan sözlüklerde sözcüğün bu şekilde geçtiğini ve "keşif ve tahkik etmeye çalışma, etraf ve teferruatını zahire çıkarma" gibi anlamlar içerdiğini kaydetti. Sözün "istikşafi" biçiminin geçmiş dönem ve günümüz Osmanlıca sözlüklerinde geçmediğini belirten yetkililer, şunları söyledi:

'ARAŞTIRMA-TANIMA GÖRÜŞMESİ'

"Bugünlerde gündeme ilişkin konularda sıkça geçen 'istikşafi görüşmeler' gibi tamlamalardaki 'istikşaf" ve 'istikşafi', benzer durumlarda yaygın kullanılan İngilizce 'exploratory' sözünün çevirisi; 'istikşafi görüşme' sözü ise 'exploratory talks' tamlamasının çevirisidir. Bu durumda 'istikşafi görüşme' tamlaması için 'ön görüşme, araştırma-tanıma görüşmesi' gibi anlamlar verilebilir."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.