İşte Mısır'ın yeni dışişleri bakanı

Mısır'ın eski Washington Büyükelçisi Nebil Fehmi, Hazım Biblavi'nin başbakanlığında kurulacak yeni hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev alacağını açıkladı.

İşte Mısır'ın yeni dışişleri bakanıMısır'da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Hazım Biblavi, yeni kabinenin oluşturulmasına yönelik temasları çerçevesinde bugün farklı isimlerle bir araya geldi.

Biblavi ile bir araya gelen isimler arasında yer alan Mısır'ın eski Washington Büyükelçisi Fehmi, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, yeni hükümette Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmesi yönünde yapılan teklifi kabul ettiğini söyledi.

Biblavi ile görüşmesinin ardından AA muhabirine açıklama yapan Fehmi, halihazırda Mısır'ı ilgilendiren ciddi ve önemli meselelerin bulunduğunu, ancak önceliğinin, Mısır'ın bölgesel rolünü geri kazanması ve Etiyopya'da inşa edilen Hadesa Barajı üzerine odaklanacağını belirtti. Fehmi, yeni hükümetin yemin ederek göreve başlamasının ardından Mısır'ın dış politikasına ilişkin detaylı açıklama yapacağını kaydetti.

Fehmi, 1999-2008 yılları arasında Mısır'ın Washington büyükelçisi olarak görev yapmıştı.

Öte yandan, Mısır'da sol ve liberal partileri bünyesinde toplayan ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılması sürecinde aktif rol oynayan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UK) Genel Sekreteri Münir Fehmi Abdunnur da Yatırım Bakanı olarak Biblavi kabinesinde görev alacak.

Abdunnur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Başbakan Hazım Biblavi'den Yatırım Bakanlığı teklifi aldım ve bu teklifi kabul ettim. Mısır'da yerli ve yabancı yatırımcıların güvenini geri kazanmak ve yatırım için uygun ortamın oluşturulması gerek" dedi.

Abdunnur, Mübarek rejiminin son başbakanı Ahmed Şefik kabinesinde Turizm Bakanı olarak görev yapmıştı.

Biblavi'nin, 30 bakanın görev yapacağı yeni kabinesini hafta içinde tamamlayarak geçici Cumhurbaşkanı Mansur'a sunması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir