İstanbul Finans Merkezi için 'daha serbest' düzenlemeler geliyor

Maliye Bakanı Naci  Ağbal, hükümet olarak İstanbul'un  bir finans merkezi olmasını çok önemsediklerini belirterek, şehirde bir bölgeyi  finans merkezi ilan ettiklerini hatırlattı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "İstanbul Finans Merkezi Projesi içerisinde, finansal sistemi oluşturan kurumların yapıları, işleyişine ilişkin çok daha liberal, daha serbest piyasa ekonomisine dayalı düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Konuyla ilgili kurumlarımızın çalışmaları da var. Bütün bunları Maliye Bakanlığı olarak bir torba yasa içerisinde düzenleme noktasında çalışma başlattık." dedi.

istanbul finans merkezi icin 'daha liberal' duzenleme sinyaliİstanbul Finans Merkezi projesi bağlamında finansal piyasalar  üzerindeki kamusal yüklerin ve maliyetlerin düşürülmesi veya kaldırılması  gerektiğini dile getiren Ağbal, işlem maliyetlerinde Türkiye'nin Dubai, Londra,  Frankfurt gibi merkezlerle aynı hatta bu merkezlerden daha rekabetçi olması  gerektiğini ifade etti.

İstanbul'un bu alanda bir merkez olması için diğer ülkelerdeki rakibi  olabilecek merkezlerle aynı özelliklere sahip olması gerektiğine dikkati çeken  Ağbal, "Burada işin kurumsal boyutu var. İstanbul Finans Merkezi Projesi  içerisinde, finansal sistemi oluşturan kurumların yapıları, işleyişine ilişkin  çok daha liberal, daha serbest piyasa ekonomisine dayalı düzenlemeler yapmamız  gerekiyor." diye konuştu.

Ağbal, söz konusu projenin regülasyon ve enstrüman çeşitliliğinin yanı  sıra piyasaya giriş-çıkış koşullarının kolaylaştırılması boyutunun da olduğuna  işaret ederek, "Sadece vergi değil, birtakım regülasyon maliyetleri veya finansal  enstrümanların çeşitliliğine ilişkin sınırlılıklar var, bunların mutlaka ortadan  kaldırılması lazım." dedi.

Projenin insan kaynağı boyutunun da olduğunu anlatan Ağbal, şunları  kaydetti:
"Bir ülkede finansal piyasa gelişecekse mutlaka yetişmiş insan gücüne  de ihtiyaç var. Konuyla ilgili kurumlarımızın çalışmaları da var. Bütün bunları  Maliye Bakanlığı olarak bir torba yasa içerisinde düzenleme noktasında bir  çalışma başlattık. Maliye Bakanlığı olarak koordinasyonu yürütüyoruz. Hazine  Müsteşarlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Kalkınma Bakanlığı,  Sermaye Piyasası Kurulu, İstanbul Borsası ve diğer ilgili kurumlardan belirtilen  başlıklar itibarıyla verilerini aldık. Şu ana kadar iki veya üç defa Ekonomi  Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı da yaptık. Bize gelen düzenleme önerilerini  Ekonomi Koordinasyon Kurulunda da (EKK) paylaştık. Burada şunu söyleyebilirim ki  ortaya çıkan öneriler, bizi bu noktada istediğimiz seviyeye getirecek düzeyde  değil."

"TEK BAŞINA AB REGÜLASYONUYLA UYUM BİZİ REKABETÇİ KILMIYOR"

Ağbal, son olarak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile değerlendirme  yaptıklarını anlatarak, özellikle finansal piyasalarda aktif role sahip  kurumların çok daha radikal ve serbest piyasa ekonomisine dayalı finansal  enstrüman çeşitliliğini artıracak, piyasaya giriş ve çıkışı kolaylaştıracak  düzenleme önerileriyle gelmeleri konusunda mutabık kaldıklarını aktardı.

Yakın bir zamanda bu yönde bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını  bildiren Ağbal, "Burada bizim düzenlemelerimiz Avrupa Birliği (AB)  regülasyonlarına uygun deniyor. Bizim AB regülasyonlarına uygunluk derdimiz yok.  Bizim rekabet içerisinde olacağınız düzenlemelerle uygunluğumuza bakmanız lazım.  Yoksa AB regülasyonunun tek başına uyumlu olmuş olması bizi rekabetçi kılmıyor.  Orada bakış açısında bir değişikliğe ihtiyaç var, özellikle finansal kurumlarımız  bağlamında." diye konuştu.

Ağbal, konuyla ilgili birkaç güzel önerinin de geldiğini belirterek,  özellikle finansal enstrümanların bu piyasada daha düşük maliyetlerle işlem  görmesini sağlayacak birtakım öneriler olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir