İşsizlik yüzde 7 değil, yüzde 13

Maryland Üniversitesi Prof. Peter Morici, iş aramaktan vazgeçen insanların ve istediklerinden daha aza çalışanların dahil edildiği bir rakam verilecek olursa, gerçek işsizlik oranının yüzde 13'e çıkacağını belirtti.

issizlik yuzde 7 degil, yuzde 13THE LİRA-Cuma günü açıklanan ABD istihdam raporlarının ilerlemeye işaret etmesine rağmen, Maryland Üniversitesi Prof. Peter Morici işsizlik probleminin boyutunun ve öneminin farkına varmak gerektiğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz ay, işsizlik raporları beş yılın en düşüğü olan yüzde 7 seviyesine indi; fakat Morici Newmax televizyonuna verdiği özel röportajında eğer iş aramaktan vazgeçen insanların ve istediklerinden daha aza çalışanların dahil edildiği bir rakam verilecek olursa bu oranın yüzde 13'e ulaşacağını ifade etti.

Morici ''Biz iki jenerasyonda da işgücü arzının sonuna gelindiğini görüyoruz. Genç insanlar temel olarak okullarından mezun olmak için gönülsüzler, yaş ortalaması 50 civarında olan ülke vatandaşları ise işlerini kaybetmeyi kabul ediyorlar. Kasımda tarım dışı istihdamda 203.000 iş gücü yaratıldı, fakat biz bu tarz rakamlara sahip olmamız, işsizlik oranının kabul edilebilir seviyede gerçekleştiği anlamına gelmiyor. Öte yandan şu anda istihdam rakamları beklediğimizden iyi seviyede ve 2014 görünümü bunun daha da iyi seviyede gerçekleşeceğine işaret ediyor. Şu anda ihtiyacımız olan aylık 400.000 ek istihdama ulaşamıyoruz, fakat  bundan daha fazla iş yaratımı sağlayacağız'' şeklinde konuştu.
Morici 2014 ve 2015 için yüzde 2,5 oranında bir büyüme öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir