İşsizlik maaşı başvuruları beklentilerin altında

ABD'de geçen hafta işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin altında bir artış gösterdi.

İşsizlik maaşı başvuruları beklentilerin altında

ABD Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 14 Eylül ile sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları önceki haftaya göre 15 bin kişi artarak 309 bine geldi. Piyasalarda beklenti başvuruların 38 bin kişi artışla 330 bin olacağı yönündeydi.
   
Bakanlık önceki hafta işsizlik maaşı başvuruları rakamını 292 binden 294 bine revize edildi. Geçen hafta iki eyalette sorun nedeniyle veri açıklanamadığı için rakam düşük çıkmıştı. Bu hafta da aynı sorun devam ettiği için iki eyaletten veri gelmemeye devam etti.
   
Dört haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları 7 bin kişi artışla 314 bin 750 oldu. 
   
İşsizlik maaşından yararlanmaya devam edenlerin sayısı ise 7 Eylül ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre 28 bin kişi azalarak 2 milyon 787 bin oldu. 4 haftalık ortalamalara göre maaş başvurusundan yararlananlar 54 bin düşüşle 2 milyon 885 bin olarak açıklandı.
   
İşsizlik sigortalıların oranı ise aynı dönemde yüzde 2,2'den yüzde 2.1'e indi. İşsizlik sigortalıların oranı işsizlik maaşından yararlanmaya devam edenler ile işsizlik maaşı başvurularının oranından hesaplanıyor.
 

ABD'DE 2 EYALET İŞSİZLİK SİGORTASI VERİLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

ABD'de geçtiğimiz hafta işsizlik sigortası başvurularının beklentilerin çok altında çıkmasının nedeni olarak gösterilen2 eyaletteki bilgisayar sorunu devam ediyor. 
   
ABD Çalışma Bakanlığı'ndan bir analist yaptığı değerledirmede, geçtiğimiz hafta işsizlik sigortası başvurularının düşük çıkmasmında Kaliforniya ve Nevada eyaletlerindeki bilgisayar sistemlerinde güncellemelerin etkili olduğunu belirterek, her iki eyaletin bu hafta da sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir