İsrail, dünyayı Suriye konusunda ikiyüzlülükle suçladı

İsrail'in istihbarattan sorumlu bakanı, Suriye'de dün kimyasal silahla saldırı düzenlendiğini belirtti ve bu konuda Esed rejimini suçladı.

İsrail, dünyayı Suriye konusunda ikiyüzlülükle suçladı

İstihbarat ve Stratejik İşler Bakanı Yuval Steinitz, İsrail Radyosu'na yaptığı açıklamada, Suriye'de daha önce de kimyasal silah kullanıldığını söyledi. Steinitz, saldırıdan 'aşırı derecede gaddar' Esed rejimini sorumlu tuttu.

"Dünya kınıyor ve iddiaları inceliyor ama ikiyüzlü davranıyor." diyen İsrailli bakan, Esed rejimine karşı 2,5 yıldır hiçbir somut adım atılmadığına dikkat çekti. Steinitz, Suriye üzerinden ise bu ülkeye destek veren İran rejimini suçladı.

İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Kat ise "Bugün Esed kendi halknı katlediyor. Yarın belki bizi tehdit edecek ya da daha kötüsünü yapacak." diyerek bu konudaki endişesini dile getirdi.

Tel Aviv yönetimi, Suriye'deki kimyasal silahların İsrail karşıtı grupların eline geçmesinden endişe ediyor. Tel Aviv, Suriye'deki iç savaş konusunda ise tarafsız görünüyor. İsrailli yetkililer, Esed'e karşı askeri müdahale çağrısı yapmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir