İspanya'da 6 yılın en hızlı büyümesi bekleniyor

İspanya'nın krizde toparlanmaya başladığı Maliye Bakanı Guindos'un açıklamalarında yer aldı. Bakan ülkenin 2013'ün son çeyreğinde yüzde 0.3'lik büyüme kaydetmesini beklediklerini söyledi.

ispanya'da 6 yilin en hizli buyumesi bekleniyorAvrupa borç krizinin en sıkıntılı ülkelerinden İspanya'da işler düzeliyor. Ülkenin Maliye Bakanı Luis de Guindos'un açıklamaları bu iyileşme beklentilerini teyit etti.

Guindos, ülke ekonomisinin 2013 yılının 4. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre büyük olasılıkla yüzde 0,3 büyüme gösterdiğini söyledi. İspanya ekonomisi 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 büyümüştü. Guidos'un beklentilerinin gerçekleşmesi halinde ülke son 6 yılın en hızlı büyümesini kaydetmiş olacak.
   
Guindos açıklamasında, istihdam piyasası resminin önceden tahmin edilenden daha hızlı şekilde iyileşme işaretleri gösterdiğini ve daha iyi ekonomik perfomansın İspanyol bankalarına yardım etmekte olduğunu da ifade etti.

İspanya Ekonomi Bakanı, ''ülke ekonomisinin halen kırılgan olmasına, makro ekonomide dengesizlikler yaşanmasına ve kamu açığı sorununun devam etmesine rağmen hükümetin istikrar ve sürdürülebilir finans programlarını uygulayarak hedeflerini tutturacağını'' savundu.

İspanya'nın yeni bir döneme girdiğini kaydeden De Guindos, hedefleri, reformları sürdürmek, dış borcu azaltmak, istihdam ve karlılığı artırmak olarak sıraladı. Ekonomi Bakanı, ''Kemer sıkma politikalarının en kötü kısmı kesinlikle geride kaldı. İspanyol ekonomisi tekrardan güven vermeye başladı'' dedi.

Veriler henüz merkez bakası tarafından teyit editmiş değil.

Ülkede 4 işçiden birinin çalışıyor olması istihdam konusunda yavaşta olsa ivme kat edildiği inancını güçlendiriyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir