İslam Cemaat partisinden Mursi’ye destek

Mısır’da radikal kesime mensup İslami Cemaat partisi, yarın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek amacıyla düzenlenmesi planlanan gösteriye katılım çağrısında bulundu.

İslam Cemaat partisinden Mursi’ye destek

Parti yönetimi, taraftarlarının ve Mısır halkının Mursi’ye destek vermesi için başkent Kahire’de bir basın toplantısı düzenlendi.

Partinin üst düzey yöneticilerden Tarık El-Zomur yaptığı açıklamada, Mursi’nin sadece Müslüman Kardeşler ile Özgürlük ve Adalet Partisi’ni temsil etmediğini belirterek, "Cumhurbaşkanı tüm halkı temsil ediyor" dedi.

İslami Cemaat grubunun İnşa ve Gelişim Partisi politbüro başkanı olan El-Zomur, "Erken seçim yapılması çağrısında bulunmak Anayasa’ya uygun bir durum değil" şeklinde konuştu.

El-Zomur ayrıca, Essad el-Hayyat’ın Luksor Valisi olarak atanmasıyla ilgili olarak, İslami Cemaat üyesi bir kişinin atanmasının, Cumhurbaşkanı’nın iradesinde olduğunu söyledi.

İslami Cemaat’ten bir ismin, Luksor gibi turizm sektörünün lokomotif olduğu bir şehire atanması, bazı kesimlerin tepkisine yol açmıştı. El-Zomur ise, Cumhurbaşkanı’nın verdiği karara saygı gösterdiklerini ifade etti.

El-Hayyat, 1997’de Luksor’da turistlere yönelik silahlı saldırı eylemini gerçekleştiren İslami Cemaat’in iletişim koordinatörlüğünü yürütüyor. İslami Cemaat örgütüne mensup 6 silahlı terörist tarafından gerçekleştirilen kanlı eylemde, 58 turist hayatını kaybetmişti.