İş dünyasından hükümete çağrı, Merkez'e tepki!

Merkez'in faiz kararı üreticileri üzdü. Karar sonrası endişelerini dile getiren iş dünyasının öncü isimleri 2014 yılının zor geçecegine dikkat çekerek ekonomi yönetimine çağrıda bulundu.

is dunyasindan merkez'e tepki hukumete cagri!

Merkez Bankası'nın aldığı sürpriz faiz artırımı kararının yansımaları sürüyor. Alınan faiz kararını finans kesimi son derece olumlu ve geç alınmış bir karar olarak yorumlarken iş dünyasından ise karara yönelik çok sert tepkiler yükseliyor...

Yurtdışından gelen veriler ve içerideki siyasi endişelerin körüklediği dövizdeki aşırı yükseliş karşısında piyasadan gelen onca baskıya göğüs gererek Ocak ayında gerçekleştirdiği olağan aylık Para Politikası Kurulu toplantısında aldığı karar ile faizlere dokunmayıp iş dünyasının takdirini kazanan Merkez Bankası, dolardaki aşırı artış karşısında kullandığı döviz silahının beklenen etkiyi göstermemesi üzerine gelen  baskılara daha fazla dayanamayarak olağanüstü toplanma kararı aldı.

Yapılan toplantıdan ise hiç bir kimsenin öngöremediği oranlarda faiz artırımı kararı çıktı. Alınan kararlar doğrultusunda marjinal fonlama oranı 7,75'ten yüzde 12'ye, borçlanma imkânı faiz oranı yüzde 6,75'ten yüzde 11,5'e ve Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise yüzde 3,5'ten yüzde 8'e yükseltildi.  Merkez'in tahminlerin çok üstünde aldığı şaşkınlık yaratan faiz kararı finans kesiminin yüzünü güldürürken üreticileri ise hem üzdü hem de endişeye sevk etti.

Konu ile alakalı değerlendirmede bulunan iş dünyasının önde gelen isimleri Merkez'in aldığı bu karar ile kendini büyük oyuncuların eline bıraktığını vurgularken faiz oranlarında yapılan artışların iş adamları ve vatandaşın üzerine yeni yükler getirebileceği tehlikesine dikkat çekerek hükümetin ilgili birimlerine önlem alınması çağrısında bulundu.

FAİZLERİN GETİRECEĞİ YÜKE ENGEL OLUNMALI

Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak: Gezi Olaylarından başlayarak, 17 Aralık soruşturmasınakadar uzanıp bugünlere gelinen süreçte, MB'nin faiz arttırımı üzerindeki baskıyı kırmaya çalıştık. TL'deki değer kaybı ile MB üzerinde son günlerde artan faiz baskısını, elindeki alternatif araçlarla giderebileceğine yönelik görüşlerimizi belirtmiştik. Bugün gelinen noktada, MB, faizlerin arttırılması yönündeki baskılara direnemeyerek radikal bir kararla, faiz koridorunda ortalama 400 baz puan artışa gitti. Ülkemizin Makro ekonomik göstergeleri açısından olumsuz bir tablo olmamasına rağmen, son 9 aylık %4'lük büyüme ortalaması ve bu büyümede reel sektör yatırımlarının 3.cü çeyrek itibariyle artış göstermesine rağmen, bu radikal değişikliği doğru bulmuyoruz. Bu politika faizi artırımının, kredi faizlerine hemen aşırı şekilde yansıtılarak, iş adamları ve halkın üzerine haksız bir yük getirmesine engel olunmalıdır. Aksi takdirde, 2014 büyümesi üzerinde olumsuz etki oluşturacaktır. Umarız ülkemiz tekrar, yüksek faiz, düşük kur sarmalına girmez. Yine umarız, mümkün olan en kısa zamanda, bu faiz arttırımını geri alacak adımlar atılır. Bu aşamada, faiz artırımının işletmeler üzerindeki yükünü hafifletmesi için, hükümet, KOBİ'leri destekleyecek, istihdamı, yatırımları ve dolayısıyla büyümeyi artıracak ek tedbirleri acilen almalıdır.

SİYASETÇİLER BU SÜREÇTE DİKKAT ETMELİ

 İstanbul Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Cihat Özbekli: Bu yaşanalar çokta beklenmeyen gelişmeler değil zaten. Gelişmekte olan ülkelere bakıldığında doların ortalama %29 değer kazandığını görmekteyiz. Ülkemizde bundan nasibini almıştır. Çokça iç siyasi gelişmelerin etkili olduğu kanaatinde değiliz. Ama bizim ekonomi yönetimimizin istikrarlı olması, iç ve dış yatırımcıyı ürkütmeden yol alıyor olması önem arz etmekte. İş adamı istikrar ve güven arar öncelikle. Bu yaşananlar 2006 yılında da yaşanmıştı. Ülkemizde bir faiz artışı oldu ve dolar uzun süre stabil oldu, ülkemize sıcak para aktarımı olmuştu. Bugünkü durumda büyümeyi negatif etkileyebilir, sanayici olumsuz etkilenebilir. Özelikle siyasi figürlerin çok dikkat etmesi gereken bir süreç bu; ülke hepimizin, birlik beraberlik içinde bu süreçleri atlatmayı umut ediyoruz

KARAR YATIRIMCILARI RAHATLATACAK

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Hakan Sert: Merkez Bankası'nın aldığı kararların ülke yararına olduğunu ve yatırımcıları rahatlatacağını düşünüyoruz. Son zamanlarda Dolar ve Euro'nun hızlı ve aşırı şekilde artışı ülkede bir panik havası oluşmasına sebep olmuştu. Ancak Merkez Bankası'nın Dolar ve Euro'nun ateşini düşürme adına yapmış olduğu bu hamle para piyasalarının Merkez Bankasının kontrolü altında olduğu hissini edindirdi bize...

BİR KAŞIK SUDA FIRTINA KOPARANLAR KAZANDI

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca: Merkez Bankası'nın dün akşam aldığı karar üreticiler açısından son derece sıkıntılıdır. Ama dolar ve Euro'nun ateşinin düşmesi açısından karar olumludur. Tabi günlük kurlardaki oynaklıklar bizim iş dünyasında yıl içerisinde absorbe edebileceğimiz aralıklarda oluyordu. Öte taraftan alınan faiz kararı finans dünyasının son derece memnun etti. Temennimiz Merkez Bankası'nın aldığı bu karar ile Orta Vadeli Program'dan sapmamış olmasıdır. Dolayısıyla bu yıl insanı tedirgin edici üretici kesiminin üzüldüğü finans kesiminin ise sevindiği bir yıl olacaktır. Çünkü ortada hiçbir şey yokken tabiri caizse bir kaşık suda fırtına koparanlar maalesef Merkez'e yüksek faiz kararı almak durumunda bırakmışlardır.

MERKEZ FAİZ KARARI İLE İTİBAR KAYBETTİ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: Merkez Bankası doğru zamanda doğru ve cesur kararlar almadı. Alınan kararlar ile Merkez'in bir güven ve itibar kaybına uğradığı görülüyor. Ekonomide bugün gelinen nokta, biz sanayicilerin her platformda söylediklerimizin ne kadar haklı gerçeklere dayandığını göstermektedir; sanayiyi, üretimi öne almayan bir büyüme modelinin sürdürülebilir olmadığı, alınan bu kararlarla ortaya çıkmıştır. İşte görüyoruz, son yıllarda ağırlıklı olarak dış borçlanmaya dayalı büyüdük. Cari açık verdik. Dış kaynak, yani döviz bitti. Döviz ihtiyacı doğdu ve sorunlar başladı. Kısacası Türkiye'nin temel sorunu, sanayi üretiminden kaynaklanan bir üretim modelinin oluşturulmamasıdır."

TEK UMUDUMUZ İSTİKRAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi:  Geldiğimiz noktada Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararı almasının kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı.  Alınan faiz artırımı kararının kurlarda denge ve istikrar sağlamasını umut ediyoruz. Bu süreçte Merkez Bankası'nın döviz piyasalarındaki dalga seviyesini azaltıcı önlemler almaya devam etmesini ve tüm gelişmekte olan piyasaların tekrar fiyatlandığı bu dönemde Merkez Bankası'nın daha zamanında, daha proaktif adımlar atmayı sürdürmesini bekliyoruz. Son gelişmeler, faizleri yükseltmenin de tek başına sosyoekonomik ve sosyopolitik çalkantılara çare olamayacağını göstermektedir. İşte bu yüzden son yıllarda Türkiye ekonomisinin başarısının en büyük sebebi olan ekonomik istikrarın korunması için hepimizin gereken çabayı göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Spekülatif hareketlerden ve açıklamalardan orta ve uzun vadede ekonomiye bir fayda gelmeyeceğini düşünüyoruz.

KOBİ'LERİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça: Ümidimiz, faiz oranlarındaki artışın ekonomiye istikrar getirmesi ve siyasi tansiyonun artık düşmesi yönünde. Siyasi arenada yaşanan gerginliğin bedeli çok ağır ve bu bedeli ödemekte en çok zorlanacak kesim hiç şüphesiz KOBİ'ler. O yüzden büyümenin etkileneceği yeni dönemde KOBİ'leri zor günler bekliyor. Faiz oranlarındaki bu artış bir tercih değil bir zorunluluk. Faizlerde bu kadar sert bir artışa gidilmesine mayıs ayından bu yana para politikasının etkin kullanılmaması etken oldu. Politika faiz oranının iki kattan fazla artırılmış olması, mutlaka büyümeyi olumsuz etkileyecektir.

MERKEZ KENDİNİ BÜYÜK OYUNCULARIN ELİNE BIRAKTI

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi:  Merkez Bankası yaptığı bu müdahaleyi değişik enstrümanlarla kararlı bir şekilde aralık ayında uygulasaydı sorun bu kadar kronikleşmezdi. Şimdi tüm dengeleri bozan kurla bu sorunu çözmeye çalışıyor. Bugün gelinen noktada finans piyasalarının istediği oldu ancak bunun da yaraya ne kadar merhem olacağı belli değil. Merkez Bankası kendini büyük oyuncuların eline bıraktı. Bundan sonra maalesef büyük oyuncular ne isterse onu yapmak zorunda olacak. Bu sene zor geçecek. Yüksek faizin faturasını üretici KOBİ'ler ödeyecek. Bu nedenle Hükümetten sağduyuyla hareket edip, özellikle üretici firmaları koruyacak kararları almasını bekliyoruz.

SEKTÖR BİR MİKTAR YAVAŞLAYACAK

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya: Merkez Bankası'nın dün gece gerçekleştirdiği faiz artırımı kararından sonra konut kredisi faiz oranları arttı. Şu anda kış ayları nedeniyle satışların yavaş olduğu bir dönemdeyiz. Faiz artışı bu geçiş dönemine denk geldi. Faizdeki artışın bir miktar yavaşlama getirebilir. Alım yapacak vatandaş da daha seçici olacaktır ve doğru projeleri tercih edecektir. Konut satışları 2013'te 1.1 milyon seviyesine çıkmıştı, bu yavaşlamayla 2014'te 900 bin - 1 milyon seviyesine gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.