İş Bankası'nın karı beklentileri aştı

İş Bankası'nın ikinci çeyrekte net karı 877.5 milyon lira seviyesi ile beklentinin hafif üzerinde geldi.

İş Bankası'nın karı beklentileri aştı

İş Bankası'nın ikinci çeyrekte net karı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 8 düşüşle 877.5 milyon lira seviyesi ile beklentinin hafif üzerinde geldi.

Reuters anketinde bankanın ikinci çeyrek net kârının, ticari kârdaki düşüş ve yüksek provizyon giderlerinin etkisiyle yıllık bazda yüzde 9 düşmesi ve 866 milyon lira net kâr açıklaması bekleniyordu.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, yılın ilk yarısına ilişkin sonuçlarla ilgili yaptığı açıklamada; “Ulaşılan kredi hacmi, Banka’nın cari dönemde de ekonominin lokomotifi olma ve reel bankacılık yapma vasıflarını devam ettirdiğinin en güzel göstergelerinden biri olmuştur” dedi.

İş Bankası’nın toplam aktifleri yılsonuna göre %10,6 artışla 194 milyar TL seviyesine yükseldi. Bankanın toplam özkaynakları 23 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, net dönem kârı 1 milyar 901 milyon TL’ye ulaştı.

Yılın ilk yarısında nakdi kredilerini sektörün üzerinde %17,4 oranında büyüten İş Bankası sektör liderliğini sürdürmüştür. Kredilerin toplam aktifler içindeki payı yılın ikinci çeyreğinde de artışını sürdürerek %64,6 seviyesine ulaşmıştır. Ülkenin her noktasına erişmeyi hedefleyen yaygın bir kredi ağı oluşturan İş Bankası, her ölçekteki müşterisine sağladığı finansman imkânları ile ülkenin büyümesine ve istihdama katkısını artırarak sürdürmüştür. Yılın ilk yarısı itibarıyla İş Bankası’nın nakdi ve gayri nakdi kredileri aracılığıyla Türk ekonomisine yaptığı katkı 158 milyar TL düzeyine ulaşmıştır. Kredide verimlilik ilkesinden ve sorunsuz büyüme politikasından ödün vermeyen Bankanın sorunlu krediler oranı cari dönemde gerilemiş ve % 1,8 seviyesinde gerçekleşmiştir.

EN BÜYÜK MEVDUAT TABANINA SAHİP ÖZEL BANKA

Yaygın şube ağı ve geniş müşteri kitlesine sahip olan Banka’nın mevduat hacmi % 8,1’lik büyüme ile 113.954 milyon TL’ye ulaşmıştır. Diğer taraftan Banka, kaynak çeşitlendirme ve maliyet yönetimi politikaları çerçevesinde yılın ikinci çeyreğinde yurtdışı borçlanma imkânlarını kullanmaya devam etmiş; 19 ülkeden 47 bankanın katılımıyla, iki farklı dilimde 1,2 milyar ABD Dolarının üzerinde kredi sağlamış ve geçtiğimiz yıla göre yüzde 100’ün üzerinde bir yenileme oranı ile yeni bir başarıya imza atmıştır.

ÖZKAYNAK BÜYÜKLÜĞÜNDE SEKTÖR LİDERİ

23 milyar TL’ye ulaşan özkaynakları ile bankacılık sektörünün lideri olan İş Bankası’nın güçlü mali bünyesi uluslararası platformda da bir kez daha tescil edilmiştir. İş Bankası, dünyanın saygın ekonomi yayınları arasında yer alan The Banker dergisinin ana sermaye büyüklüğüne göre yaptığı dünyanın en büyük 1000 bankası sıralamasında diğer Türk bankalarının önünde 110. sırada yer almıştır.

SÜRDÜRÜLEN GÜÇLÜ KÂR PERFORMANSI

İş Bankası sürdürdüğü güçlü ve sağlıklı kredi büyümesi ile etkin kaynak yönetiminin yanısıra, yaygın hizmet ağının etkin kullanımı ile geliştirdiği faiz dışı gelirlerdeki performansının katkısı ile yılın ilk yarısında net dönem kârını önceki yıla göre %14,5 oranında artırarak 1 milyar 901 milyon TL seviyesine çıkarmıştır.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir