İran'la ticaret kuyruğuna giren iki yüzlüler

ABD yaptırımlar gevşetilse de İran'la ticaret yapılamayacağını söylüyor. Ancak Beyaz Saray'ın bu uyarısını tüm ülkelerin dikkate aldığını söylemek zor. Pek çok ülke Tahran ile ticaret için sıraya girmiş durumda.

iran'la ticaret kuyruguna girdiler

İran'a göre, bu yıl Tahran'ı ziyaret eden Avrupalıların sayısı yüzde 30 artmış durumda.

ABD ambargoların yumuşatılmasıyla birlikte İran'a yönelik bir anda artan ticari ilgiden rahatsız.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry başta olmak üzere pek çok ABD'li yetkili yaptırımlar hafifletilse de Tahran ile birçok sınırlamının sürdüğünü söylüyor. Ancak tüm ülkeler ABD ile birlikte hareket etmiyor.

Pek çok ülke İran pazarından pay kapmak için Tahran'a akın ediyor. Bu ülkeler arasında Türkiye'nin yanısıra Çin, Hindistan, İtalya, Avusturya, İsveç, İrlanda, Gürcistan ve Kazakistan da var.

Fransa'nın önde gelen 1116 firmasının bulunduğu bir heyet de İran'a gitme hazırlığında. Çin ve Rusya ise, Avrupalı firmalardan önce İran ile ticari anlaşmaları yapmak için çabalıyor.

ABD'li şirketler ise, Obama yönetiminin tavrı nedeniyle İran piyasasına girememekten şikayetçi. Tahran da ekonomisini toparlamak için devreye girdi. İran petrol bakanı, petrol devleri Chevron ve Shell ile bir araya geldi.

Ulusalararası toplumun İran'la vardığı 6 aylık geçici anlaşmayla Tahran'a yönelik yaptırımlar, uçak parçaları imalatı ve petro kimya gibi alanlarda sınırlı bir şekilde gevşetildi.

Taraflar, nihai anlaşmaya varmak için de görüşmelere devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir