İran petrol savaşlarının tetiğini çekti

İran ''Petrol üretimini arttıracağım'' dedi, OPEC karıştı..

iran petrol savaslarinin tetigini cektiTHE LİRA-İran'ın petrol fiyatları varil başına 20 doların altına düşse bile üretimi arttıracaklarını söyleyerek global petrol pazarı için yarattığı tehdit, global petrol savaşlarının tetiğini çekti.
Petrol üreticileri karteli Viyana’da Çarşamba günü toplanarak üretim hedeflerinde değişikliğe gidilmemesini tartıştı.

Brent petrol fiyatının iki ayın en yükseği olan 113 doların üzerini test etmesinin ardından, Venezuela ve Suudi Arabistan petrol bakanları üretim hedeflerini günde 30 milyon varil olarak tutmaya devam etmek istediklerini belirttiler.

Ajay Makan and Neil Hume in Vienna tarafından yazılan Financial Times makalesine göre, ortada bir konsensüs olmasına rağmen, bu hafta yapılan toplantı kartel içinde olan agresif bir yarış şeklinde geçti.

OPEC'in İran üretimine uyum sağlayarak fiyatları yukarıda tutabileceğini ifade eden İran petrol bakanı Bijan Zangenah toplantı öncesinde ''Eğer petrol fiyatları varil başına 20 doların altına düşse bile, her koşul altında günlük 40 milyon varil üretim yapacağız. Bu konuda kendi doğrularımızdan vazgeçmeyeceğiz'' şeklinde konuşmuştu.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *