İngiltere'de Müslümanlara saldırılar artıyor

Aşırıcılıkla mücadele eden "Faith Matters" asker Rigby'nin öldürülmesinden bu yana Müslümanlara yönelik yaklaşık 200 saldırı olayı yaşandığını bildirdi.

İngiltere'de Müslümanlara saldırılar artıyorİngiltere'de bir askerin geçen ay öldürülmesinin ardından ülkede Müslümanlara yönelik saldırıların artması dikkati çekiyor.

Aşırıcılıkla mücadele eden "Faith Matters" adlı kuruluş, asker Lee Rigby'nin öldürülmesinden bu yana Müslümanlara yönelik yaklaşık 200 olayın gerçekleştiğini bildirdi.

Londra'nın kuzeyinde bu ay başında Somalilere ait bir caminin kundaklanması ülkedeki Müslüman grupları harekete geçirdi. Ortak açıklama yapan Müslüman gruplar, özellikle İngiliz hükümetini ve polisini, saldırılara yönelik önlemlerini artırmaya çağırdı.

Son olarak bugün, Redditch şehrindeki bir caminin üzerine gamalı haç motifiyle ırkçı ifadeler içeren duvar yazısı yazılırken, geçen hafta sonu da Batı Midlands bölgesinde bir caminin yakınında şüpheli paket bulundu.

İngiltere'de Müslümanlara ve Müslümanlığın yayılmasına karşı çıkan aşırı sağcı "English Defence League" (İngiliz Savunma Ligi) adlı grup ise geçen aydan bu yana ülke genelindeki protesto gösterilerini artırdı. Grubun bir sonraki protestosunu 20 Temmuz'da, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Birmingham şehrinde yapması bekleniyor.

Saldırıların ve olayların artması ülkedeki Müslümanları endişelendiriyor. İngiltere'de Filistin'i destekleyen kampanyalar yürüten "El Aksa'nın Dostları" adlı sivil toplum örgütünün Başkanı İsmail Patel, "Asker Rigby'nin öldürülmesi İngiltere'de yıllardır mevcut olan bir konuyu ortaya çıkardı. İngiltere'nin liberal demokrasisinin, Müslümanlara zulmedilmesini önleyemediğini ortaya çıktı" dedi.

Patel, asker Rigby'nin Woolwich sokaklarında öldürülmesinin çok korkunç olduğunu, ancak bu olayın ardından Müslümanlara yönelik şiddet içeren davranışların, İngiltere'de Müslüman nüfusa karşı büyüyen hoşgörüsüzlüğü gösterdiğini kaydetti. Patel, Müslümanlara yönelik şiddet ve nefretin İngiltere'de yıllardır süregeldiğini, yeni bir şey olmadığını savunarak, "Bu olaydan öğrenilecek ilk ders, İngiliz Müslümanlarının geleceğinin tehlikede olduğudur. Bu olay, İngiliz liberal demokrasisinin başarısızlığını göstermiştir" diye konuştu.

Birleşik Krallık'ta 2011 yılındaki son verilere göre, yaklaşık 3 milyon Müslüman yaşıyor. Bu sayı, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 5'ini oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir