İngiltere'de işler düzeliyor

İngiltere ekonomisinden gelen veriler ekonominin iyi gittiğine işaret ediyor; fakat zayıf dış talep tehdit oluşturuyor.

İngiltere'de işler düzeliyor

İngiltere'den gelen son veriler ülke ekonomisi için iyimserlik gösterirken, son olarak yayınlanan Haziran ayı raporuna  göre, altı aydır art arda iş yapma koşullarında artış gerçekleşti. Pazartesi günü yayınlanan ve iş görünümünü ölçen BDO raporuna göre, ulaşılabilen iş anketleri ekonominin güç kazandığına işaret ediyor.

Raporda ''Bu veriler İngiltere'nin iyileşme sürecinin ivme kazandğını gösteriyor ve ülke ekonomisi 2013'ün üçüncü çeyreğinde daha yüksek bir büyüme kaydedecek'' ifadeleri yer alıyor.
 
Haziran ayında 95.7 olarak gerçekleşen üretim endeksi (manufacturing sub-index), Temmuz ayında 98,3e yükselerek önemli bir çıkış yakaladı. Üç çeyrek boyunca artış gösteren hizmet sektörü verisi, Temmuz ayında 94,7den 96ya yükseldi.

Konu hakkında yazılan raporda  iş güven endeksinde de artış gerçekleştiğini; fakat üretim çıktıları hala düşük seviyede devam ediyor olmasına ve bunun büyük risk yarattığına dikkat çekildi ve işsizlik verisinin Haziran ayıda rekor yüksek seviye olan yüzde 12,1 olarak gerçekleştiği euro bölgesindeki talep eksikliğinden dolayı ihracatçıların zorluk çektiği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre, İngiltere'nin dış ticaret açığı ise, inşaat sektörünün 2013'ün ikinci yarısında atağa geçmesiyle daraldı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir