İngiltere'de bir dinleme skandalı daha

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın bir yılı aşkın süredir kaldığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde gizlenmiş dinleme cihazı bulundu.

İngiltere'de bir dinleme skandalı dahaEkvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino'nun Büyükelçiliğe 16 Haziran'da yaptığı ziyaret sırasında, Ekvador'un Londra Büyükelçisi Ana Alban'ın ofisinde gizlenmiş bir mikrofon olduğu fark edildi. Patino, yaptığı açıklamada, "Londra'daki büyükelçiliğimizde gizlenmiş bir mikrofon bulduğumuzu üzüntüyle ifade ediyorum. Bu konuyu İngiltere ziyaretim sırasında açıklamadım çünkü bu konunun ziyarete gölge düşürmesini istemedim" diye konuştu. Patino, İngiltere ziyaretinde Assange'ın durumuyla ilgili İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile görüşmüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yorum yapmazken, mikrofonun Assange'ın kaldığı odada bulunmadığına dikkati çekildi. Assange'ın durumu, İngiltere ile Ekvador arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. İki ülke arasında, Ekvador'a siyasi iltica talebi geçen yıl kabul edilen Assange'la ilgili diplomatik ve yasal bir çözüm bulunmuş değil.

Wikileaks'in ve kurucusu Assange'ın, ABD istihbarat belgelerini sızdıran, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'a destek verdiği biliniyor. Avustralya vatandaşı 42 yaşındaki Assange'ın, hakkında taciz iddialarının bulunduğu İsveç'e iadesine karar verilmişti. Julian Assange, İsveç'e iade edilirse ABD'ye gönderilmekten korktuğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne geçen yıl sığınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir