İngiltere ve ABD arasında 'BP gerginliği'

İngiltere hükümeti, Amerikan Çevre Koruma Bürosu’nun, hükümet ihalelerinde BP’ye uyguladığı tıklayın yasağın “İngiltere, ABD ve diğer ülkelerde istihdam ve çalışanların emekli maaşlarını etkilediğini” savunuyor.

ingiltere ve abd arasinda 'bp gerginligi'Financial Times gazetesi, İngiliz petrol şirketi BP’nin, 2010 yılında Meksika Körfezi’nde yaşanan petrol sızıntısı felaketi nedeniyle, şirketin ABD’de federal ihaleleri kazanmasını ve yeni kontrat yapmasını engellemek için Washington’un koyduğu yasağa İngiltere hükümetinin tepki gösterdiği ve BP’nin yasağın kaldırılması için mahkemeye başvurulduğuna ilişkin bir habere yer veriyor.

İngiltere hükümeti, Amerikan Çevre Koruma Bürosu’nun, hükümet ihalelerinde BP’ye uyguladığı tıklayın yasağın “İngiltere, ABD ve diğer ülkelerde istihdam ve çalışanların emekli maaşlarını etkilediğini” savunuyor.

Financial Times gazetesi, İngiltere hükümetinin BP’ye verdiği desteğin ‘diplomatik gerginliğe sebep olabileceğini’ dile getirdiği haberi şöyle devam ediyor:
“Şimdiye kadar, İngiltere BP adına perde arkasından müdahalelerde bulundu. Ama bu, Meksika Körfezi’nde 2010’da yaşanan sızıntıdan sonraki en güçlü resmi savunma. Müdahale, özel bir şirkete ilişkin tartışmanın transatlantik bir diplomatik gerginliğe tırmanması tehdidini doğuruyor. Başbakanlık yetkilileri ise müdahalenin yalnızca ticari alanda olduğunu savunuyor.”

Financial Times gazetesi, petrol sızıntısı felaketinin BP’ye 42,5 milyar dolara mal olduğunun ve bu rakamın da artacağının tahmin edildiğini ifade ediyor ve ekliyor:
“Bunun şirketin yatırımcıları ve çalışanları üzerindeki etkisi İngiltere hükümetini giderek daha çok kaygılandırıyor.”

Gazeteye konuşan bir başbakanlık yetkilisi, “Bu doğrudan bir ekonomi tartışmasıdır. BP, İngiliz istihdamı ve emekli fonları için hayati öneme sahip bir şirket. İngiliz işletmelerinin faaliyetlerine devam etmeleri için belirginliğe ve yatırıma ihtiyaçları var” yorumun yaptı.

 
Amerikan Çevre Koruma Bürosu (EPA) geçen yıl BP’nin ABD hükümetiyle yeni kontrat yapmasını geçici süreliğine durdurmuş, ihalelerden de men etmişti. ABD hükümeti bu karara gerekçe olarak “şirketin ticari dürüstlük” konusundaki eksikliğini göstermişti.

Financial Times gazetesinin haberine göre, İngiltere hükümetine bağlı avukatlar BP adına Pazartesi günü mahkemeye yaptıkları başvuruda, Amerikan Çevre Koruma Bürosu’nun uyguladığı yasağın “aşırıya kaçmış” olabileceğini savunuyor.

Hükümetin başvurusunda ‘Amerikan Çevre Koruma Bürosu’nun kararının kriz zamanlarındaki işbirliğine de büyük bir engel yaratabileceği’ belirtiliyor.
Financial Times gazetesinin aktardığına göre, “İngiltere hükümetinin ‘bilirkişi’ olarak BP adına mahkemeye yaptığı başvuru, hükümetin davanın parçası olduğu anlamına gelmiyor fakat BP destekçisi olarak görüşlerin ifade edilmesi olarak görülüyor.”

İngiltere hükümetine bağlı avukatların kaleme aldığı başvuruda, “Amerikan Çevre Koruma Bürosu’nun yasağı için “düzenleyici ve idari belirsizler yaratıp ekonomiye zarar verebilir” deniyor.
Gazete, hükümetin bu adımını BP’nin de ‘memnuniyetle karşıladığını’ ekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir