İngilizce konuşamayana devlet yardımı yok

İngiltere'de hükümetin açıkladığı yeni harcama planı çerçevesinde yeterli derecede İngilizce konuşamayan işsiz göçmenlerin aldığı devlet yardımı kesilecek.

İngilizce konuşamayana devlet yardımı yok

Maliye Bakanı George Osborne'nun dün açıkladığı harcama planı, başta devlet yardımıyla geçinen göçmenler olmak üzere, işsiz aileler, öğrenciler ve emeklileri olumsuz etkiliyor.

Buna göre devlet yardımıyla geçinen ülkedeki 100 binden fazla yabancı, yeterli derecede İngilizce öğrenmemeleri durumunda yardımlarının kesilmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. İşsizlerin bu nedenle ücretsiz İngilizce kurslarına devam ederek en az 9 yaşındaki bir çocuğun konuşabildiği düzeyde İngilizce bilmeleri gerekecek.

DHA'nın haberine göre Maliye Bakanı'nın genel seçimlerden önce açıkladığı  kamu alanında kesintileri öngören harcama paketi, 2015-16 yılları arasında yürürlüğe girecek 11.5 milyar Sterlin tutarında bir harcama kesintisi içeriyor.

YA İNGİLİZCA KONUŞURSUN YA DA

Hükümet, işsizlerin devlet yardımlarında kesintiye giderek çalışabilecek güçte olanları iş sahasına çekmeyi  ve böylece devletin işsizlere ayırdığı yardım bütçesini kesmeyi amaçlıyor. Bundan dolayı işsizler, Job Centre olarak adlandırılan iş bulma merkezlerini daha sık ziyaret etmek zorunda kalacak,ayrıca yardım ve danışmanlık almaları zorunlu olacak.

Devletin sağladığı ücretsiz İngilizce kurslarına devam etmeyerek İngilizce öğrenmeyi reddeden yabancıların da işsizlik yardımı tamamen kesilecek.

İnsanların iş bulması için yeterli İngilizce konuşabilmeleri gerektiğini söyleyen Maliye Bakanı, 'devlet yardımı alanlar İngilizce konuşamıyorlarsa, konuşuncaya kadar İngilizce kursuna gitmeleri gerekecek' dedi.

İNGİLTERE YOĞUN BAKIMDAN ÇIKTI

Koalisyon hükümetinin Maliye Bakanı, İngiltere'nin yaşadığı derin ekonomik durgunluktan kurtulmanın kolay olmayacağını ancak İngiltere'nin yoğun bakımdan çıktığını kurtarılmaktan iyileşmeye doğru gittiğini söyledi.

Harcama planında, İngiltere'nin ulusal sağlık kuruluşu olan NHS, devlet okulları ve dış yardımlara dokunulmazken hükümete bağlı diğer kuruluşlarda büyük kesintilere gidilecek. Kesintiler dolayısıyla kamu sektöründe çalışanlar otomatik yıllık artışlarını kaybedecek. Kamu alanında ilk kesinti nisan 2015'ten itibaren başlayacak.

Maliye Bakanı Osborne'un harcama planını hazırladığı sırada hamburger yerken çekilen fotoğrafı ülkede tartışma yarattı.

Bakan Osborne, çalışma odasında harcama planı ile alakalı son hazırlıkları yaparken hamburger ve patates kızartması yerken çekilen fotoğrafını twitter'dan paylaştı.

Tüm gazetelerde haber konusu olan fotoğrafı The Sun gazetesi de eleştirdi. Bakan'ın lüks bir restorandan sipariş ettiği hamburger menüsünün fiyatının 9.40 Sterlin (yaklaşık 28 TL) olduğunu yazan gazete 'kendini halkın arasından biri olarak göstermeye çalışan Osborne, neredeyse 10 Sterlin tutan hamburger ile kendini komik duruma düşürdü diye yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.